Skauti a skautky se po dvou letech mohli znovu setkat na jedné z největších akcích v republice

Svátek svatého Mikuláše slaví většina malých skautů a skautek společně s rodinou, kdy dochází k četným návštěvám Mikuláše, čerta a anděla. Mnoho starších skautů má ale tento svátek spojený s jednou z největších skautských akcí v Česku zvanou MiQuik. Během něj bylo možné se zúčastnit jak přednášek a workshopů, tak i tanečního večera či společné snídaně.

MiQuik, který je zkratkou pro název Mikulášský víkend, probíhá téměř každý rok, a to právě okolo svátku svatého Mikuláše. Kvůli covidové pandemii se ale ročník v roce 2020 konal pouze v online formě, v roce 2021 se pak tato událost, zejména kvůli překvapivě rychlému nástupu pandemie, nekonala vůbec. Rok 2022 tak nabídl pro skauty příležitost se opět po dvou letech sejít na Mikuláše v hlavním městě.

Nebojte se tvořit

Celý víkend letos začal Polibkem múzy. Jedná se o akci plnou výtvarně laděných workshopů, různých kulturních debat či filmových promítání, ze kterých si lze kromě zážitků odnést i vlastní drobné výrobky. Tento rok si účastníci mohli vyzkoušet například vyrábění prstýnku při všelijakých rukodělných činnostech. Za zmínku rovněž stojí i představení ve stylu slam poetry a improvizované představení. Největším lákadlem je ale pro většinu zúčastněných potkávání nových či starých známých tváří.

Předávání znalostí a zkušeností

Jednoznačně největší událostí celého MiQuiku byl Mikulášský seminář, který byl již tradičně pro téměř tisíc nejen českých skautů. Celá akce se odehrála v prostorách Právnické fakulty Univerzity Karlovy, a to již od brzkých ranních hodin. Během celého semináře měli účastníci na výběr z celkem 32 přednášek, do kterých se zapojilo dohromady 50 přednášejících. Na těchto přednáškách mohli jak hosté, tak i účastníci debatovat o mnoha rozdílných tématech. Mezi skauty jste tak mnohdy mohli slyšet konverzace, jak o dění na slovensko-ukrajinských hranicích, tak i například o tom, jak se úspěšně vyhnout dezinformacím. Tak jak tomu bylo minulé roky, i tentokrát se pořadatelům podařilo domluvit mnoho zajímavých osobností. Bylo možné se těšit například z přítomnosti uznávaného novináře a redaktora Jindřicha Šídla, lektorů Martina Gromana a Jaroslava Šebeka, či Karla Müllera, jednoho ze dvou autorů podcastu Pastoral Brothers.

Ovládnutí tanečních parketů

Příjemného uvolnění si pak mohli účastníci dopřát na Tanečním večeru. Během této akce si skauti a skautky měli možnost protančit své střevíce na půdě pražského Kongresového centra, a to rovnou ve dvou sálech. Kromě společenských tanců si ve velkém sále mohli vyzkoušet i lekce Swingu pro začátečníky či netradiční Polski taniec ludowy. Oproti tomu nabídl malý sál úplně jiný program. Kromě diskotéky do pozdních nočních hodin byl připravený již každoroční Dance Battle. Organizátoři si pak připravili i vedlejší aktivity v podobě taneční hry Just Dance či soutěže v lidském bingu.

Nedělní pohoda

Pomyslnou tečkou celého Mikulášského víkendu byla pro mnoho účastníků Společná snídaně. Ta se odehrávala v kavárně prostor39, kde se mohli všichni společně rozloučit s celou akcí, a to při klidné nedělní snídani. Kromě toho zde však byla i možnost si například podebatovat nad všelijakými tématy či si ozdobit vlastní perníčky pomocí předem připravených polev.

 

I přes výraznou obměnu organizačního týmu, který byl navíc značně demotivován dvěma covidovými roky, se podařilo celou akci uspořádat bez jakýchkoli větších problémů. Díky ústupu covidu jsou navíc před příštím ročníkem pořadatelé podstatně optimističtější stejně jako případní účastníci.

Autor: Patrik Hlaváč


„Jednou akutem, navždy skautem.“ Takové bylo heslo neohroženého skauta Jana Janků. Právě jeho životu jsme věnovali jeden z našich článků.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroj: miquik.cz, skaut.cz

Foto: miquik.cz, Facebook: MiQuik

Příspěvek vytvořen 10

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy