Makrela na klacku poráží vánočního kapra

Ryba je s Vánocemi spjatá již dlouhá léta. Teorií, proč je tomu tak, existuje vícero. Ta nejznámější hovoří o římské křesťanské obci, jež byla nucena schovávat se před císařem v podzemí. Jejich poznávacím znakem se stal akronym řeckého „Ježíš Kristus syn boží spasitel“ – „ichtys“ (česky ryba). Kapr na tisíc způsobů však není jedinou možností. Máme i jiné ryby, třeba makrely… na klacku.

Vánoční atmosféra je v plném proudu, rádia ve všech přeplněných obchodních centrech od rána do večera vyhrávají nesmrtelné vánoční hitovky, náměstí praskají ve švech pod záplavou „punčechtivých“ návštěvníků a konverzační témata se začínají omezovat na otázky typu: „Máš už nakoupené dárky? Kolik už máš upečených druhů cukroví? Jíte na Štědrý den vývar, nebo rybí polévku?“ A má tu rybí polévku vlastně někdo opravdu rád? Pokud jste stejně jako autorka tohoto článku tak trochu Grinch a už se vám zajídá vůně vanilkových rohlíčků, vězte, že i vy si můžete na vánočních trzích najít to své. Během toho, co se vaše dítě spokojeně točí v manéži, se totiž nemusíte jen odevzdaně ubírat k onomu stánku s punčem, ale také ke stánku s poněkud netradiční pochoutkou – s pečenou makrelou na dřevěném kolíku. Pokud se tedy nacházíte na trzích v hanácké metropoli.

Domovem makrely jsou vody Atlantského oceánu, konkrétně Středozemní a Černé moře. Přesto si však našla cestu do české kotliny, kde se těší značné popularitě. Zejména na Moravě, konkrétně na Olomoucku, je zvykem grilovat makrely při všech možných příležitostech. V letních měsících není víkendu, kdy by v okruhu jednoho kilometru nebyla cítit jejich vůně alespoň jednou. Pokud však přijde na rodinnou oslavu nový člen až z „dalekých“ Čech, může být překvapen.

Ze soukromého výzkumu autorky článku (rozuměj „z několika vlezlých otázek na studenty Univerzity Palackého“) totiž vyplývá, že makrela na tyči je fenoménem hanáckého regionu. „O grilovaných makrelách na tyčce už jsem sice slyšel, ale myslím, že jsem je u nás v západních Čechách nikdy neviděl. Pro nás je typická uzená makrela z Kauflandu,“ říká Vašek Harmáček z Mariánských Lázní. „Ryby mám docela ráda, ale makrela na klacku? Možná, že kdybych byla posilněná alkoholem, tak bych ji zkusila,“ uvedla Eliška Mikesková, rodačka z Ústí nad Labem.

Náklo, Hnojice nebo Skrbeň? Kde se dělají nejlepší makrely není jasné, na zahrádkách olomouckých hospůdek však platí jedno – kdo čepuje, ten griluje makrely. Osvědčené receptury se dědí z generace na generaci, ale ne každý je ochoten podělit se o své know-how.

Jak tedy připravit grilovanou makrelu na hanácký způsob?

„Důležité je mít dlouhý tenký ostrý nůž, ideálně „vykošťovák“, kterým makrelu nařízneme od řitního otvoru až k místu, kde končí žábry a rychlým klouzavým pohybem prstů ji zbavíme vnitřností,“ říká „makrelář“ ze Šternberka Matouš Bílek. Jedním dechem dodává, že je třeba vytáhnout také tmavou blanku zvanou „hořčák“, aby makrela během grilování nezhořkla, kromě toho se samozřejmě musí důkladně očistit ve vodě. Nezanedbatelnou fází přípravy je makrely nasolit a nechat odležet v ideálním případě až na 24 hodin. Před grilováním makrely napichujeme na dřevěnou tyč, kterou zavedeme tlamou makrely skrz tělo až vyjede u ocasní ploutve.

Podstatnou část chuti makrely tvoří směs na potírání, do které je možné přidat takřka cokoliv. „Do směsi dávám pivo, olej, hodně soli, málo pepře a uzenou papriku,“ popisuje Bílek. Délka doby grilování je individuální. Někdo opéká makrely i celou hodinu, jiný naopak upřednostňuje kratší a prudší grilování. Zde mohu doporučit zlatou střední cestu – péct makrelu na mírném ohni po dobu zhruba půl hodiny – a počkat si na moment, kdy bude makrela takzvaně „měkká za hlavou“. Oblohu či dressing není třeba řešit, hanácká makrela na klacku nejlépe vynikne bez ničeho, nanejvýš s čerstvým krajícem chleba.

Na povrchu křupavá a uvnitř křehká a vláčná makrela je vydatným zdrojem Omega-3 mastných kyselin, vitaminu B-12 či minerálních látek jako selen, hořčík nebo železo. Kromě gastronomického zážitku tak působí jako prevence proti mnoha civilizačním onemocněním. Navíc při správném vytažení páteře dostanete rybu téměř bez kostí, v souboji s vánočním kaprem tedy vítězí makrela na plné čáře. Jestliže se už teď nemůžete dočkat grilované speciality, můžete letos zkusit nahradit tradičního kapra nevšední pečenou makrelou a s příchodem léta zavítat na Hanou, jejíž gastronomický potenciál se neskrývá pouze v tvarůžcích.

Autor: Simona Stejskalová


Co si takhle ke gastronomickému zážitku přidat i nějaký filmový zážitek? Sám doma ani Popelku už nemůžete vidět ani slyšet? V našem článku vám přinášíme tipy na nejzajímavější filmy a seriály, které můžete shlédnout třeba u jedné mísy vanilkových rohlíčků.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


zdroje: Olomoucký deník, Hospodářské noviny

foto: Matouš Bílek

Příspěvek vytvořen 13

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy