Charita Olomouc opět prostře štědrovečerní tabuli potřebným lidem, pomoci můžete i vy

Ne každý má to štěstí, aby byl na Vánoce někým obdarován, nebo naopak nemá tolik prostředků na to, aby někoho obdarovat mohl. Lidé by si sice měli pomáhat po celý rok, ale o Vánocích to platí dvojnásob – nikdo z nás nikdy neví, kdy bude něco podobného sám potřebovat. Jednou z možností, jak se ve svátečním duchu zapojit do pomoci druhým, jsou proto sběrná místa, kam lidé mohou nosit potřebné dary. Pokud máte například blízko k srdci Hané, můžete využít nabídku olomoucké charity.

Koho se sbírka týká?

Lidé ohroženi chudobou, rodiny s dětmi, klienti denních center a obyvatelé azylových domů. Právě na ně myslí Charita Olomouc, která vyhlásila vánoční sbírku, v jejímž rámci mohou zájemci z řad veřejnosti donést potraviny či hygienické potřeby. Tyto věci poslouží k sestavení vánočních balíčků, kterých je v plánu vytvořit na 400. Takto sestavené balíčky poputují těm, kdo si buď nemohou dovolit utrácet tolik peněz za dárky, nebo takovým, kteří nemohou dárky pořídit vůbec. Půjde o to udělat někomu radost v období nejkrásnějších svátků celého roku a alespoň na malou chvíli rozptýlit obdarované od jejich každodenních starostí.

Co všechno mohou dárci přinést?

Tak například trvanlivé potraviny, jako jsou konzervy s jídlem, cukr, káva, čaj, paštiky či instantní polévky. Nemůžeme zapomenout na hygienické potřeby jako sprchové gely, mýdla, papírové kapesníky a ubrousky. Tyto věci poslouží do balíčků, které poputují do azylového domu pro muže a ženy, do Domova sv. Alžběty a do Domova sv. Kosmy a Damiána. Jak říká koordinátor Centra materiální pomoci Charity Olomouc Marek Šenkyřík, zájemci mohou výše uvedené věci nosit jak v balíčcích, tak i jednotlivě, a o jejich zabalení se už postará přímo Charita.

Co schází rodinám s dětmi jsou krom již zmíněných položek?

Jsou to kupříkladu prací prostředky, které si také nemůže dovolit každý. Prací prášky, popřípadě aviváže se rovněž neztratí a poslouží nejen jednotlivcům, ale rovnou celé rodině. Každá koruna se počítá a tyto zdánlivě obyčejné dary mohou nejednomu napjatému rodinnému rozpočtu dosti ulevit, jak zdůrazňuje Petra Pavlíčková, vedoucí střediska Charity Olomouc.

Přinesené věci poputují i na štědrovečerní stůl

Veřejnost se však svými dary může postarat dokonce i o složení štědrovečerního stolu. Jak už bývá zvykem, Charita Olomouc vždy na Štědrý den zajistí v prostorách denního centra a azylových domů plnohodnotnou večeři skládající se z řízku a bramborového salátu, ale také ovoce a vánočního cukroví. Právě dvě posledně zmíněné věci mohou též zájemci nosit na sběrná místa. Ta se nachází v prodejně Dobrodruhá na adrese Wurmova 5 v centru Olomouce a na infostánku v obchodní Galerii Šantovka. Otevírací doba obou sběrných míst je od pondělí do pátku v čase od 11:00 do 17:00. Sbírka balíčků a věcí do nich potrvá do 21. prosince a sbírka ovoce a cukroví pro štědrovečerní stůl pak až do Štědrého dne.

Autor: Petr Martínek


Vánoce jsou dobou dobrých skutků. Přečtěte si například o inspirativním projektu Andělský strom, který pomáhá dětem odsouzených rodičů.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroj a Foto: olomouc.charita.cz