Andělský strom i letos naděluje radost dětem vězňů

Projekt Andělský strom Mezinárodního vězeňského společenství každoročně v období Vánoc obdarovává děti vězněných rodičů. Dobrovolníci zapojení do této iniciativy přispívají finančně, nebo dětem nakoupí dárky, které jsou jim doručeny spolu s osobním dopisem od rodiče. Tento čin je často prvním krůčkem k obnovení křehkých vztahů mezi rodiči a jejich ratolestmi.

Děti vězněných rodičů často bývají terčem šikany. Důsledky trestné činnosti rodičů nesou velmi těžce, a tak často zažívají smutek, strach a nejistotu. Zatímco si ostatní děti k Vánocům přejí poníka či nové autíčko, děti odsouzených maminek a tatínků mají jediné přání – najít „pod stromečkem“ svého rodiče. Andělský strom jim sice v tomto ohledu vyhovět nemůže, ale dokáže dítěti zprostředkovat vánoční dárek s osobním dopisem. Toto gesto potomkům odsouzených vykouzlí nejen úsměv na tváři, ale také je utvrdí v tom, že na ně maminka či tatínek stále myslí.

„Sám bych takový dárek své dceři z věznice nemohl dát a ona z toho měla takovou velikou radost. Že prý se k plyšové hračce stále tulila a teď s ní spí a říká jí, že spinká u táty,“ říká odsouzený tatínek Petr.

„Především díky Vám jsem našla odvahu rodinu po několika letech kontaktovat a již brzy za mnou přijedou na návštěvu,“ sděluje odsouzená maminka.

Projekt Andělský strom se do České republiky dostal z USA, kde byl založen v roce 1982. K nám ho v roce 2011 přivedlo Mezinárodní vězeňské společenství a děti se tak dočkaly prvních 100 dárečků. Počet zaslaných dárků každým rokem stoupá, zapojeny jsou téměř všechny české věznice. Jen za rok 2021 bylo obdařeno nejméně 1400 potomků vězněných. Pro dítě se přitom jedná o hlavní, někdy jediný dárek, který obdrží.

Ve spolupráci s věznicemi vybírá Andělský strom odsouzené, kteří jsou se svými dětmi v kontaktu, ale nemají peníze na zakoupení dárku. „Odsouzený vyplní přihlášku a napíše osobní dopis svému dítěti. Naším úkolem je kontaktovat každou rodinu a poté zjišťujeme aktuální potřeby dětí. Následně hledáme ochotné dárce, kteří dárek koupí, nebo nám pošlou peníze, za který dárek koupíme. Podmínkou je, že dárek je nová věc s hodnotou kolem 500 Kč, ale máme zkušenost, že dárci většinou kupují věci hodnotnější,“ říká koordinátorka Andělského stromu Anežka Ezekieri.

„Nejtěžší částí projektu je obtelefonovat velké množství rodin. Na druhou stranu je to příležitost s rodinami hovořit, ptát se nejen na to, co si dítě k Vánocům přeje, ale také se zeptat na další potřeby rodiny a nabídnout pomoc tam, kde to je jen trochu možné,“ dodává.

Již třetím rokem se do iniciativy Andělský strom zapojí také Magistrát města Brna. Na pracovišti Odboru zdraví na Dominikánském náměstí vytvořil magistrát kontaktní místo, kam mohou dárci do 16. 12. přinést zakoupený dárek. Zatím přišlo přes 1300 přihlášek, to znamená přinejmenším 1100 vánočních přání.

Pomáhat může kdokoli, skrze internetový portál darujme.cz můžete přispět jednorázovým či měsíčním finančním darem. Jenom od 16. 10. se podařilo vybrat přes 200 tisíc korun.

Autor: Johana Snášelová


Mezinárodní vězeňské společenství pomáhá i dalšími způsoby, jedním z nich je provozování Andělského kempu, o kterém jsme již psali.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroj: mvs.cz, darujme.cz

Foto: tisková zpráva Andělského stromu