Širokou pomoc odsouzeným i jejich rodinám poskytuje Mezinárodní vězeňské společenství

Pomáhají všem, kterých se dotkl zločin. Jejich cílem je vidět propuštěné, kteří se nevracejí zpátky do vězení, ale pracují, bydlí a mají rodiny. Mezinárodní vězeňské společenství (MVS) se věnuje nejen odsouzeným, ale i obětem trestných činů či rodinám a dětem vězňů. MVS připravuje širokou nabídku pomoci, ať už se jedná o pořádání letních kempů pro děti odsouzených, potravinovou pomoc nebo přípravu vězňů na propuštění a návrat do běžného života.

Jeden z projektů Den s dítětem, které pořádá Mezinárodní vězeňské společenství

MVS je organizace působící v České republice od roku 2010. Je součástí Prison Fellowship International (PFI), což je největší světová křesťanská dobrovolnická organizace v oblasti vězenství, která funguje ve více než 127 zemích. „Naším posláním je věnovat se a zároveň pomáhat všem, kterých se jakkoli dotkl zločin,“ sděluje zástupkyně ředitelky MVS Žaneta Dvořáčková.

Jedním z projektů, který spojuje svět odsouzených a obětí, je Building bridges. Přímo ve vězení se během osmi týdnů scházejí pachatelé a oběti, přičemž případy spolu nijak nesouvisí. „Cílem je, aby pachatel pochopil, že konkrétní trestný čin má dopad na lidský život. U vraždy nebo ublížení na zdraví je to pochopitelné, ale například u majetkového trestného činu to pachateli kolikrát nedochází,“ sděluje Žaneta Dvořáčková a vysvětluje, že díky Building bridges má pachatel možnost vidět, že u oběti po vykradení může nastat pocit ztráty bezpečí a může dojít i k narušení psychiky. „Pro oběti je zase důležité poznat, že pachatel není monstrum, ale je to člověk, který má také svůj životní příběh, ale zároveň nese odpovědnost za trestný čin,“ podotýká Dvořáčková.

Den s dítětem pomáhá budovat vazby mezi odsouzenými a jejich dětmi

Dětem pomáhá organizace hned několika způsoby. Jedním z nich je Andělský strom, kdy dobrovolníci přispějí buď finančně, nebo přímo zakoupí vánoční dárek dětem vězňů, kteří si to sami nemůžou dovolit. „Odsouzení se mohou ve věznicích registrovat do Andělského stromu, musí ale splnit určité podmínky. Musí být v kontaktu s dítětem, nesmí mít trestný čin proti dítěti a zároveň odsouzený nemá peníze na to, aby mohl zajistit vánoční dárek pro své dítě,“ sděluje Dvořáčková. MVS dále zjišťuje aktuální přání či potřebu dítěte a poté mu doručí vánoční dárek spolu s dopisem od rodiče. „Loni jsme v Andělském stromu měli 1 355 dětí. Navíc se o nás už více mediálně ví, takže se odsouzení kolikrát ozývají sami v průběhu roku s tím, že mají o Andělský strom zájem,“ dodává Dvořáčková.

Další akce pro děti odsouzených se koná o letních prázdninách, kdy organizace pořádá již pátým rokem Andělský kemp. „Letos máme kempy poprvé dva. Jeden v Jeseníkách a druhý v Lužických horách,“ říká Dvořáčková. Organizace se tak tímto snaží podpořit rodiny, které se kvůli vězení ocitají v tíživé situaci.

Ve spolupráci MVS spolu s věznicemi vznikl i projekt Den s dítětem. Odsouzení tak mohou během celodenního programu trávit čas se svými dětmi při různých hrách, vaření, malování nebo soutěžích. Součástí jsou i poradci, kteří mohou pomoct ohledně zvládání situace, například jak hovořit o činu a vězení s dítětem nebo jak zabránit traumatizaci či jak připravit dítě na návrat rodiče zpátky domů. Cílem celé akce je intenzivní budování vazby mezi dítětem a odsouzeným rodičem.

Autor: Šárka Mazurková


Pomáhat si je důležité a Češi si to dobře uvědomují. O tom, jak jsme na tom s dobrovolnictvím si můžeme přečíst tady.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Zdroj: mvs.cz

Foto: mvs.cz

Příspěvek vytvořen 46

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy