RECENZE: Ke štědrovečerní večeři salát, nebo chaos? Ve Vánočním příběhu dostanete obojí

Vánoce se kvapem blíží a s tím přichází i chuť na sledování pohádek a filmů. Máme tu ten ideální čas na zachumlání se do deky a nebo návštěvy kina, protože i tam nám Ježíšek nadělil. Ani letos nás totiž čeští tvůrci neochudili o několik vánočních novinek. A jednou z nich je film s hvězdným obsazením Vánoční  příběh od režisérky, scénáristky a producentky Ireny Pavláskové. Klasický vánoční počin, u kterého se zasníte a dojmete, ale nečekejte. 

Tahle vánoční novinka se měla v kinech objevit už v minulém roce, ale kvůli covidové situaci jsme se premiéry dočkali až letos, a to 24. listopadu. Od té doby se na film do kina přišlo podívat přes sto tisíc diváků v České republice a na Slovensku. Bonusem dotvářejícím uměleckou vánoční nadílku je titulní píseň, kterou spolu s některými herci nazpíval Václav NOID Bárta.

Vánoční příběh nám poskytuje vhled do několika dějů, které vypráví, jak se různí lidé a rodiny připravují na štědrovečerní večeři. Snímek je plný nečekaných situací a hlavně lásky, vztahů a vánočních ozdob. Během sto dvaceti tří minut se – podobně jako v životě – všechno semele a zamotá, dějové linky se navzájem propletou a nám už nezbývá nic jiného, než doufat, že každý získá svůj vysněný polibek.

Česká Láska nebeská

Podobnost s legendární Láskou nebeskou (2003), která k Vánocům neodmyslitelně patří, se nedá zapřít. Vytváří ji hlavně kompozice vystavená na více příbězích několika lidí, kteří se připravují na Štědrovečerní večeři a během toho se stihnou zamilovat. Samotná Irena Pavlásková o snímku pro CinemArt řekla: „Bude to příběh několika hrdinů různých věkových skupin, charakterů i temperamentů.“ V tom se rozhodně nemýlila, ale těch několik hrdinů se nakonec objeví až moc. Některé postavy dostávají více prostoru a divák si na ně rychle zvykne. Ve snímku ale vystupují i takové charaktery, které se na scéně objeví jen minimálně a divák by se bez jejich přítomnosti klidně obešel. Právě vyšší počet postav a jejich příběhů vytváří zmatek, a co hůř – nedává dostatečný prostor jednotlivým dějovým linkám. A to nám přináší jeden zásadní problém.

Romantika tak typická pro zmiňovanou Lásku nebeskou je ve Vánočním příběhu lehce nepovedená. Síla a kouzlo Lásky nebeské tkví hlavně v tom, že divák jednotlivým párům přeje, aby jim to vyšlo. Ve Vánočním příběhu na takové uvažování ale nemáme dostatek času. U většiny milostných dvojic dostaneme jednu scénu, kde se postavy potkají, ve druhé už se na sebe zamilovaně culí a třetí scéna končí slibovaným „šťastně až do smrti“. Některé páry získají navíc čtvrtou scénu ve stylu zběsilého sprintu po letištní hale s cílem vykřičet si srdce, než jeho či její osudová polovička nastoupí do letadla. Aneb komplikaci, aby ta láska nebyla tak snadná. A to pro dostatečné souznění s postavami zkrátka nestačí. Romantické linky mají potenciál, ten ale zůstává nevyužitý, protože na ně kvůli ostatním příběhům nezbývá prostor.

Komedie s velkým K

Jestli se však něco povedlo, je to rozhodně scénář, který pak herci povznáší na novou úroveň. U Vánočního příběhu se nebudete smát, jako spíš řezat smíchy. Hlavním zdrojem humoru je nepochybně ikonické komediální duo Oldřich Kaiser – Jiří Lábus. Ti se spolu podle vlastních slov postavili před kameru po třiceti letech a na jejich chemii se nepodepsala jediná uplynulá minuta. Scény, ve kterých společně vystupují, si okamžitě zamilujete.

Ve spojitosti s tímto komediálním snímkem se vždy mluví o hvězdném hereckém obsazení. Kromě Kaisera s Lábusem se zde objeví také Jiřina Bohdalová, Karel Roden, Hynek Čermák, Anna Fialová, Vladimír Polívka, Václav Neužil, Pavel Kříž a spousta dalších známých jmen našeho českého rybníčku. Ve vzduchu nepochybně visí otázka, zda by se komedie tak povedla, kdyby jednotlivé role ztvárnili jiní herci. Naštěstí je obsazení takové, jaké je. a filmu to rozhodně prospělo. Už dlouho se v kině neobjevila česká komedie, během které by se smál každý v sále bez ohledu na věk.

Vánoce jsou tady

Atmosféra filmu připomíná spíš období několika dnů do Vánoc, jako jsme to viděli právě u Lásky nebeské. Nevyvolává pocity spojené se Štědrým dnem. Nicméně nakonec zasedneme ke štědrovečerní večeři, a právě tam se objeví prvky, díky kterým postavám rozumíme a můžeme s nimi začít souznít. Večeře nám v několika obrazech představují chaos a drama – přesně takové, jaké každá rodina o Vánocích zažívá. Film nám ukazuje, že je v pořádku pohádat se kvůli stromečku, vánočnímu cukroví nebo politice, a pak zasednout k dárkům a dělat, jako by se nechumelilo.

Koupit si lístek a zajít na Vánoční příběh do kina určitě doporučuji, litovat nebudete. Nenáročný snímek je před Vánoci nejvhodnější volbou. Naplní vás hřejivým pocitem lásky a smíchu a po odchodu z kina se s chutí pustíte do vánočního cukroví a balení dárků. A možná si dopřejete pár punčů a nakonec budete připraveni psát i svůj vlastní Vánoční příběh.

Autor: Andrea Mašíčková


Pokud si naopak rádi odpočinete od vánoční tematiky, můžete se inspirovat naší recenzí filmového zpracování knižní série Školy dobra a zla.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Foto: csfd.cz, instagram (vanocni_pribeh_film)

Příspěvek vytvořen 27

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy