Dobrý Tipy: Nalaďte sváteční pohodu s vánočně nevánočními filmy a seriály

Začátek prosince už máme za zády a vánoční maraton tedy oficiálně započal. Svátky klidu a míru společně s časem stráveným s rodinou zní kvůli všudypřítomnému stresu a shonu ohledně nákupu dárků, zkouškového a života obecně jako nedosažitelný ideál. Jedním ze způsobů, jak tyto nepříjemné pocity redukovat, je vypnout na chvíli hlavu, zapnout televizi a podívat se na nějaký vánoční film. Proto jsem pro vás sestavila seznam vánočně nevánočních filmů a seriálů, které mám s těmito svátky spojené, a ač jsou netradiční, tak atmosféru svátků dokáží bez problémů navodit.

1. Wednesday (2022) 

Tento seriál je novinkou společnosti Netflix, se kterým tentokrát spolupracoval Tim Burton. Příběh se točí kolem Wednesday Addams, kterou můžeme znát z The Addams Family. Tato mladá hrdinka je trošku podivínská, děsivá a oplývá skvělým černým humorem, mezi teenagery tedy úplně nezapadá. Rodiče jí proto pošlou do školy Nevermore, kde studují jiní outcasts jako upíři, vlkodlaci nebo mořské panny. Když však Wednesday na školu nastoupí, zjistí, že se kolem dějí opravdu podivné věci, včetně vražd, a rozhodne se celou záležitost prozkoumat. Seriál má pouze osm epizod, takže je ideální jak pro nadšence, kteří jej zhlédnou za noc, tak pro ty, kdo nemají rádi nekonečné příběhy. 

2. Harry Potter (2001–2010) 

Příběh o chlapci, jemuž se přes noc obrátí svět vzhůru nohama a zjistí, že je čarodějem, je známý po celém světě. Tuto filmovou sérii sleduji sice po celý rok, ale přes Vánoce má v sobě určité kouzlo, které se neomrzí. Moje nejoblíbenější díly jsou Vězeň z Azkabanu nebo Ohnivý pohár. Ke sledování doporučuji horkou čokoládu a cukroví, ať je zážitek kompletní. 

3. Karlík a továrna na čokoládu (2005) 

Johny Depp v hlavní roli, čokoláda, kam se podíváte, obrovská továrna, a hlavně rodina na prvním místě, co víc si na Vánoc přát? Další z klasik, která vyšla v polovině nultých let a je založena na příběhu Roalda Dahla. Příběh sleduje chlapce z chudé rodiny, který dostane, společně s dalšími čtyřmi dětmi, možnost prohlédnout si známou Wonkovu továrnu. Co ovšem nikdo z nich neví, že majitel továrny hledá někoho, kdo by po něm podnik převzal. Film doprovází úžasné písničky umpa-lumpů a kouzelný natáčecí set. 

4. Malé ženy (2019) 

Film o čtyřech sestrách, který postupně sleduje osud každé z nich, mě učaroval svým příběhem a silnými emocemi. Hlavní roli si zde zahráli velká jména jako Saoirse Ronan, Florence Pugh, Emma Watson či Timothée Chalamet a režírovala ho Greta Gerwing, které mimo jiné příští rok vychází očekávaný snímek Barbie. Zpočátku se příběh odehrává na venkově, kde spolu sestry vyrůstají. Kam je však život zavede až dospějí? A jaké budou jejich osudy?  

5. Ukradené Vánoce (1993) 

Tento loutkový animák Henryho Sellicka nadchne jak mladší diváky, tak jejich starší sourozence nebo rodiče. Tématika filmu se točí kolem Halloweenu a Vánoc, hlavní postava Jack Skellington, který je hlavním organizátorem právě nejděsivějšího dne v roce, už je svou prací znuděn a hledá změnu. Když objeví Vánoční vesničku a existenci tohoto svátku, bezhlavě se ponoří do organizace Vánoc. Co všechno se může pokazit a povést, když se strašidelné postavy rozhodnou oslavovat svátek plný rodinné atmosféry a lásky? 

6. Forrest Gump (1994) 

Dojemný příběh o Forestu Gumpovi na tomto seznamu nesmí chybět. Tato legendární rodinná drama komedie z roku 1994 je seznámením s americkou historií v druhé polovině dvacátého století, a zároveň úsměvnými vzpomínkami nevinného a prostoduchého hlavního hrdiny. Film byl oceněn cenami BAFTA, Golden Globe a šesti Oscary. Jeho zhlédnutí je tak trochu povinností každého filmového fanouška.   

7. Velký Gatsby (2013) 

Pozlátko dvacátých let minulého století, které doprovázelo tehdejší vysokou společnost z tohoto snímku přímo sálá. Na původní dílo F. S. Fitzgeralda byla v roce 2013 natočena Bazem Luhrmannem úspěná adaptace, v jejíž hlavní roli září Leonardo DiCaprio. Příběh je vyprávěn z pohledu spisovatele Nicka Carrawaye, ale jeho hlavní postavou je tajemný filantrop Jay Gatsby, vypravěčův soused. Příběh plný lásky, arogance, peněz a povrchnosti je netradiční způsob, jak oslavit svátky klidu. 

8. Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň (2005) 

Snímek o čtyřech sourozencích, kteří se skrz starou almaru přenesou do magického světa mluvících zvířat, zpívajících stromů, kouzel a zlé čarodějnice, byl v mém dětství velká senzace a provázel mě jím podobně jako již zmíněný Harry Potter. Celý příběh se odehrává v nádherné zasněžené krajině, mimo jiné se natáčelo i u nás v Českosaském Švýcarsku, a v jedné ze scén se dokonce objeví sám Santa Claus.  

9. Přátelé (1994–2004) 

Zpátky k seriálům, na řadě je klasika z New Yorku o partě přátel a jejich občas netradičních životech. Každá série má jeden speciální díl věnovaný Vánocům, který se odehrává o svátcích. Můj oblíbený je The One with the Holiday Armadillo ze sedmé série, kde se Ross kvůli svému malému synovi převleče za pásovce kvůli nedostatku santovských kostýmů.  

10. Láska nebeská (2003) 

Na závěr doporučím jednu krásnou, naivní, romantickou klasiku, která na mém vánočním seznamu nemůže chybět, stejně jako u spousty lidí po celém světě. Řeč je o lásce nebeské. Ta vypráví o skupině lidí, kteří se navzájem různě znají, a s nadcházejícími svátky se snaží vypořádat se svými problémy ohledně lásky a vztahů. A nebojte, jako správný vánoční film samozřejmě všechno dobře skončí a hrdinové žijí šťastně až do smrti.

Autor: Vendy Rojčíková


Pokud nemáte čas na celovečerní filmy ani seriálové epizody, nechte se inspirovat třeba našimi tipy na vánoční písničky, které vám zvednou náladu.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Foto: Tomas Evaristo, Unsplash, Netflix, Touchstone Pictures, NBC