Dobrý tipy na filmy, které by neměly zapadnout: První člověk

Příběh Neila Armstronga, prvního muže na měsíci, znovu ožívá v dramatu První člověk. Film z roku 2018 režíroval Damien Chazelle, známý svými hudebními projekty a spoluprací se skladatelem Justinem Hurwitzem. Snímek, o kterém řekli i Armstrongovi synové, že je dosud nejpřesnější výpovědí o životě jejich otce, vám dnes představíme v krátké recenzi. Proč v něm tak úplně nejde jen o kariéru slavného astronauta?

„Musíme selhat tady na zemi, aby se nám to nestalo tam nahoře.“

Neil Armstrong (Ryan Gosling) se chystá na vesmírnou misi a divák tak sleduje kariérní, ale i životní příběh muže, který brzy dostane šanci udělat první krok na měsíčním povrchu. Film začíná v roce 1962, kdy Armstrong nastupuje na pozici pilota pro NASA. Do přípravy mise ovšem vstupuje nevyléčitelná nemoc a následná smrt dvouleté dcery. Možná je to právě nedávná blízkost smrti, která umožňuje astronautovi zachovat klid i ve vypjatých situacích během přípravy vesmírné mise.

Obrovská vnitřní vyrovnanost a na druhé straně dusný neklid. Tak by se možná dal charakterizovat vztah manželů Armstrongových před misí v roce 1969. Celý snímek totiž není jen o Neilu Armstrongovi, velká část filmu mapuje život a strachy lidí okolo hlavního hrdiny. Nejvíce prostoru dostává manželka astronauta Janet (Claire Foy), která se bojí o svého muže a otce malých dětí. Společně se manželé účastní pohřbů astronautů z nepovedených letů, zažívají bolest ze smrti nejmladší dcery a společně také musí odpovídat s klidem na otázky novinářů i vlastních synů. Film mě právě v tomto ohledu nadchl, protože jako jeden z mála snímků o hrdinství poukazuje také na reakce okolí, které jsou zcela přirozené, ale v příbězích o hrdinech už pro ně časem není místo.

U filmu mě při prvním zhlédnutí několikrát napadlo, že jsem si nejdřív měla o NASA a prvních letech do vesmíru něco přečíst. Snímek několikrát ukazuje pouze záblesky známých situací, čímž dává prostor méně známým skutečnostem. Pro mladšího diváka, který se o americké prostředí 60. let a přípravu astronautů nikdy nezajímal, mohou být ovšem tyto části matoucí, protože nechápe celý kontext. Film bych ale i tak doporučila všem divákům, kteří mají rádi silné životní příběhy, nebo se zajímají právě o vesmír a vesmírnou turistiku. Snímek určitě potěší také všechny fanoušky Ryana Goslinga a Claire Foy, protože jim budou věřit každou repliku a každý výraz mimiky.

Film První člověk získal Oscara v kategorii Vizuální efekty a ocenění Zlatý Glóbus pro Justina Hurwitze za nejlepší hudbu. Další četné nominace tvůrci v ceny neproměnili.

Autor: Lýdie Hájovská


Pokud jste milovníkem životopisných filmů, přečtěte si také sedm tipů na biografické snímky.


Foto: cinemart.cz, libereckadrbna.cz

Příspěvek vytvořen 77

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy