Prstem po mapě až k cíli. Mapy.cz přinášejí rozšíření pro nevidomé

Mapy – ať už klasické papírové, nebo ty v mobilních telefonech – jsou jistě jednou z neodmyslitelných součástí každého našeho výletu či dovolené. Nabízí nám jednoduchou orientaci na nových místech po celém světě, a to hned v několika variantách pohledů – turistických, leteckých i dopravních. Pro nevidomé je však nemyslitelné se v klasických mapách orientovat. Proto společnost Seznam.cz ve spolupráci se dvěma středisky pro podporu studentů se specifickými potřebami spustila projekt haptických map.

Duchovní zakladatelé haptických map, Radek Seifert a Petr Červenka, odstartovali tento projekt již před několika lety, konkrétně v roce 2014. Po několikaleté spolupráci internetového portálu Seznam.cz se specializovanými středisky ELSA na pražské ČVUT a Teiresiás na Masarykově univerzitě v Brně tak uvedli novou technologii, která napomáhá nevidomým lidem orientovat se v mapách.

Dříve bylo pro tvorbu hmatové mapy zapotřebí zdlouhavé ruční práce, vytvoření těchto map trvalo i desítky hodin. Každá taková deska, na níž byla vyznačená místa, navíc představovala spíše umělecké dílo než praktického pomocníka na cesty.

Jak fungují haptické mapy? 

Mapy.cz proto přinášejí nový algoritmus, jenž dokáže klasickou mapu převést do formátu pro nevidomé. Stačí si jen převedenou část mapy, kterou si přejeme číst hmatem, nechat vytisknout. Ovšem klasická domácí tiskárna nám nebude stačit. Pro tisk haptické mapy je stále zapotřebí speciálního papíru a pícky s infračervenými vlnami.

Označené území je tak potřeba nejprve vytisknout na mikrokapslový papír a následně jej zapéct. Pícka docílí toho, že všechna vytištěná černá místa následně vystoupí, a budou tak čitelná hmatem. Na mapě jsou zanesené také názvy ulic, a to Braillovým písmem. Pro vidící jsou označené i drobnými zelenými nápisy podél každé ulice.

Zdá se to složité, ale opak je pravdou. Pro získání této haptické mapy stačí navštívit jednu z poboček Seznamu nebo výše uvedených středisek, kde vám rádi se vším poradí a samotnou mapu také připraví. Na výběr je ze tří měřítek – velká, střední a malá. Každý díl má také své označení mapového listu pro přehlednost. Mapu tedy dále můžeme rozšiřovat o další místa a poskládat si tak celou Českou republiku.

Více o celém projektu a fungování služby Haptické mapy naleznete zde.

Autor: Veronika Turková


Naučit nevidomé využívat naplno ostatní smysly učí například také počítačová hra od PlayByEars, o které jsme psali zde.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroj a Foto: hapticke.mapy.cz, elsa.cvut.cz, teiresias.muni.cz, poslepu.cz

Příspěvek vytvořen 21

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy