Krkonošský národní park slaví 60 let, otevře nové návštěvnické centrum

Už 17. května si připomeneme 60 let od založení Krkonošského národního parku (KRNAP), oslavy však budou vzhledem k významnému výročí probíhat celý rok. Hlavní událostí pak na podzim bude otevření nového Návštěvnického centra KRNAP v areálu bývalého augustiniánského kláštera ve Vrchlabí. K příležitosti oslav se chystá také publikace, ve které bude uvedeno 60 rozhovorů s významnými osobnostmi, které jsou s naším nejstarším národním parkem spjaty.

Krkonošský národní park svou jedinečnou krásou a různorodostí láká do hor návštěvníky už 60 let. V zimě nabízí romantiku zasněžených hor a lyžařská střediska s těmi nejdelšími sjezdovkami. V létě turisty učaruje krásou roubenek a rozkvetlými horskými loukami. Středisku mnoha nej – NEJvyšší hory, řeky NEJvětšího povodí či NEJvětší chráněné přírodní oblasti ve střední Evropě – zkrátka není možné odolat.

K šedesátiletému výročí chystá Správa KRNAPU nespočet událostí a doprovodných programů. Oslavy, které propuknou v květnu, se protáhnou až do podzimu letošního roku. Právě na podzim se milovníci parku mohou dočkat otevření Návštěvnického centra KRNAP v areálu bývalého augustiniánského kláštera ve Vrchlabí.

„Budova bývalého augustiniánského kláštera byla pro veřejnost uzavřena od října 2017. V mezidobí prošel stavební rekonstrukcí celý objekt pro potřeby Návštěvnického centra KRNAP. V interiéru vzniká zbrusu nová expozice dokumentující příběh Krkonoš, a to jak s ohledem na jedinečnou přírodu, tak ve vztahu k soužití přírody a člověka,“ uvedl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Celkové náklady na vybudování nového návštěvnického centra v areálu kláštera, včetně vybudování expozice, jsou podle dřívějších vyjádření zástupců KRNAP odhadovány na více než 200 milionů korun. Evropské dotace mají činit přes 80 procent uznatelných nákladů.

Emblém k šedesátiletému výročí

Letošním oslavám předcházelo také vytvoření emblému 60. výročí a nového jednotného vizuálního stylu Správy KRNAP. „Emblém doplňuje značku KRNAP a jeho použití je časově omezené po dobu oslav výročí,“ uvedl Drahný. Grafické ztvárnění emblému podle něj navazuje na současné architektonické koncepty, například i budoucího návštěvnického centra.

Pestrá skladba barev emblému představuje jak dosavadní pestrost aktivit Správy Krkonošského národního parku, tak i různorodost přírodního bohatství, pro které je národní park dodnes vyhlášen. Široká veřejnost se s emblémem bude moct setkávat po celý rok. Najde ho například na uvítacích stojanech s logem KRNAP na hranici národního parku nebo na služebních vozech Správy KRNAP.

Nový dokumentární film a publikace rozhovorů s „krnapáky“

V polovině roku Správa KRNAP veřejnosti představí nový krátkometrážní dokumentární film o Krkonoších. Po celý rok navíc výrazně posílí komunikaci na sociálních sítích s cílem přiblížit všem zájemcům o přírodu krásy Krkonoš. Představit chce také všechny aktivity, které Správa KRNAP musí provádět, aby jedinečnou přírodu Krkonoš dalším generacím zanechala ve stejném nebo ještě lepším stavu.

Kromě dokumentu se mohou návštěvníci těšit také na několik nových publikací vydaných speciálně k významnému výročí. První z nich příhodně nese název Krkonošský národní park – 60 příběhů. V této publikaci bude uvedeno 60 rozhovorů s významnými osobnostmi, které jsou s Krkonošským národním parkem spjaty.

Dalšími publikacemi budou tzv. určovací klíče, přičemž každý z nich se váže k jednomu významnému biotopu a druhům, které se v národním parku vyskytují. Zájemcům z řad veřejnosti navíc budou na požádání poskytnuty zcela zdarma. Určovací klíče budou sloužit také jako pomůcky pro určování rostlin a živočichů v přírodě při výukových programech a exkurzích, pořádaných pracovištěm eko-výchovy Správy KRNAP.

Slavit se bude celý rok

Májové oslavy, které budou doprovázet významné výročí, oficiálně vyvrcholí v pátek 19. května. Akce se bude konat ve Vrchlabí, kde Správa KRNAP naplánovala odpolední sérii koncertů. Celá událost bude zakončena večerní projekcí z historie Krkonoš a národního parku, promítanou na jižní fasádu budoucího Návštěvnického centra KRNAP.

Květnovým výročím však oslavy teprve začínají, bohatý program je pro nadšence připraven po celý rok. Od května do září plánuje Správa KRNAP v sedmi krkonošských městech a obcích zábavná odpoledne, kdy se krkonošští správci parku setkají s místními obyvateli. Pro děti budou připraveny hry s krkonošskou a environmentální tematikou a chybět nebude ani hudební vystoupení. O to se postarají trubači Správy KRNAP a hudebníci vrchlabské Základní umělecké školy Karla Halíře.

KRNAP letos neslaví pouze 60 let od svého založení, výročí má hned několik. „V letošním roce oslavíme 60 let od založení Krkonošského národního parku. 17. května 1963 se alespoň zčásti naplnila vize profesora Františka Schustlera, publikovaná v roce 1922, i plány pozdějších konzervátorů přírody, z nichž bych rád vytkl jméno Jindřicha Ambrože,“ uvedl Robin Böhnisch, ředitel Správy Krkonošského národního parku. „A nepůjde o jediné výročí. Připomeneme si také například 120 let od vydání výnosu c. a k. místodržitelství v Praze o ochraně krkonošské květeny, nebo 50 let od zřízení Státní přírodní rezervace Na Rýchorách,“ upřesnil významné události, které nás v letošním roce čekají.

Výročí už se blíží, proto neváhejte a vyjeďte načerpat čerstvý vzduch a objevovat krásy našich jedinečných Krkonoš co nejdříve.

Autor: Johana Snášelová


Krkonoše můžete podrobněji prozkoumat už teď v našem cestovatelském článku.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroj: krnap.cz, ekolist.cz, kudyznudy.cz
Foto: commons.wikimedia.org, krnap.cz