Muž, který spadl na Zemi: Londýnské muzem otevře archiv Davida Bowieho

Během své téměř 55 let trvající kariéry dokázal světu, že v podivínství se skrývá krása. Hudební titán David Bowie se dočká vlastní muzejní expozice v předním londýnském Victoria and Albert Museum. Exkluzivní sbírka předmětů spatří světlo světa v roce 2025 – poté, co bude dostavěno nové centrum muzea, jež si klade za cíl propojovat kulturní vývoj lidstva se světem dneška.

Z kluka z britského Brixtonu vyrostla pro mnohé kontroverzní persona, široce rozkročená mezi světem hudby, módy a herectví. Bowie zásadně ovlivnil popkulturu 70. let, jeho zásluhy na vývoji populární hudby jsou neoddiskutovatelné. Společně s Freddiem Mercurym a Eltonem Johnem tvořil páteř ostrovního popu a rocku minulého století, a kromě toho otevřel dveře do hudebního průmyslu členům LGBT+ komunity. Byl znám svými genderově i stylově proměnlivými alter egy, kterých vytvořil hned několik. Nikdo však nedokáže s určitostí říct, kým vlastně Bowie byl. Jeho umělecký výraz byl natolik vrtkavý, že žije v mysli každého ze svých obdivovatelů jako někdo docela jiný. David Bowie zkrátka znamená mnohé pro mnohé.

Ziggy Sturdust, Major Tom i David Robert Jones najdou společný domov. Věhlasné londýnské Victoria and Albert Museum se rozhodlo poskytnout své prostory rozsáhlé sbírce předmětů spjatých se jménem proslulého muzikanta. Archiv Davida Bowieho bude otevřen veřejnosti v roce 2025, momentálně je ve výstavbě nová pobočka muzea nazvaná V&A East Storehouse, jež se bude nacházet na východním cípu Londýna, ve Stratfordu. Právě zde bude k vidění rozsáhlá sbírka artefaktů, reprezentujících Bowieho kariéru. Bude čítat na 80 000 předmětů – od ručně psaných textů přes kostýmy, filmy a nástroje až po umělecké počiny, které byly zatím fanouškům skryty.

„Nová sbírka se stane pramenem poznání pro budoucí Davidy Bowie,“ uvedl ředitel muzea Tristam Hunt. „Byl to jeden z největších umělců, který kdy žil, a V&A Museum se s radostí stane strážcem pokladů tohoto neuvěřitelného archivu. Velmi se těšíme až jej budeme moci představit veřejnosti,“ dodává. Archiv poskytne nebývalý vhled do umělcovy kariéry, a jak uvedla hlavní kurátorka muzea Kate Bailey, je odrazem nejen jeho profesního života, ale také toho osobního.

David Bowie bývá právem označován za jednu z nejvlivnějších umělecko-kulturních ikon, a jestliže jste se dosud nepokoušeli proniknout do jeho opulentního hudebního vesmíru, pak byste se o to měli pokusit. Chcete bisexuálního mimozemšťana, experimentátora na poli elektronické hudby, mezinárodní rockovou hvězdu, astronauta plujícího temným universem, nebo snad gentlemana v bílé košili? Za všechny tváře Davida Bowieho vybíráme hvězdného Starmana.

Autor: Simona Stejskalová


Zpěváci, spisovatelé, herci, vědci… Velikáni, kteří ovlivnili svou generaci – nebo i ty následující – po sobě naštěstí zanechávají i viditelné stopy, přímo stvořené pro muzejní sbírky. Není to tak dávno, co se fanoušci J. R. R. Tolkiena snažili v muzeum proměnit i jeho vlastní dům.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroj: The Hamilton Spectator, The Guardian, vice.com
Foto: davidbowie.com, vam.ac.uk, macleans.ca