Vědec z Peru našel způsob, jak vyčistit kontaminovaná jezera

Petra Sasínová

Každým rokem odborníci na životní prostřední objevují stále více a více znečisťujících látek ve světových oceánech, jezerech a řekách. Množství pilulek, kosmetiky, pesticidů a ropy, které se především ve sladkovodních útvarech nachází, je alarmující. Vědec z Peru, Marino Morikawa, se rozhodl tuto skutečnost změnit. Pomocí nanotechnologie vymyslel způsob, jak vyčistit jakékoliv kontaminované jezero a vrátit mu tak jeho život.

Jednoho dne se vědec Marino Morikawa úplnou náhodou dozvěděl, že mokřiny Cascajo (El Cascajo), které si pamatoval z dětství, budou veřejnosti uzavřeny, protože jsou svým znečištěním životu nebezpečné. Tato zpráva ho natolik šokovala, že se rozhodl přerušit svou výzkumnou práci v Japonsku a vrátit se zpět do Peru.

„Naposledy jsem u jezera byl před 20 lety. Když jsem ho po tak dlouhé době uviděl, nemohl jsem věřit vlastním očím. Voda hrozně páchla a vodní plocha se zmenšila o více jak 70 %. V tu chvíli jsem si uvědomil, že s tím musím něco udělat,“ uvedl Morikawa pro Nas Daily. Vzal proto všechny své úspory, půjčil si od několika bank a s pomocí svých znalostí v oblasti kontroly kvality vody se snažil přijít na novou technologii, která by byla schopná šetrným způsobem vyčistit El Cascajo.

Nakonec přišel s bublajícím nanosystémem, který spočívá v přidání mikrobublinového roztoku do kontaminované vody a použití biofiltrů. „Mikronanobublina má elektromagnetické pole pozitivních a negativních iontů, které fungují jako magnet. Na cestě k hladině vody přitahuje špatné viry a bakterie, jako by je chytala do pavučiny. Roztok, který do vody přidávám, je 100 % organický a lze jej dokonce jíst,“ vysvětluje vědec.

Vývoj této jedinečné technologie trval Morikawaovi šest měsíců a vyčištění celého jezera pak další čtyři měsíce. Díky tomu se do El Cascajo vrátily desítky druhů stěhovavých ptáků a také několik druhů ryb.

Talentovaný vědec navíc díky své píli a odhodlání zvyšuje povědomí lidí o tomto problému a spolu se svým týmem má ušlechtilý cíl vyčistit další kontaminovaná jezera v Peru, jako je například největší jezero v Jižní Americe – Titicaca. Morikawa zkrátka dokazuje, že i jeden obyčejný člověk dokáže změnit věci k lepšímu, což dnešní svět nutně potřebuje.

How This Guy Cleaned a Lake!

This guy used his PhD degree to clean his childhood lake.Here is the amazing story of how he did it.You can follow his progress at Marino Morikawa, PhD. Thank you so much Marino for this awesome opportunity and I wish you the best of luck in your endeavours! Follow me on Instagram: @NasDailyAnd my group: Nas Daily Global

Zveřejnil(a) Nas Daily dne Úterý 25. prosince 2018

Se znečištěním vody už se naštěstí bojuje i plošně. Například Kanada plánuje do dvou let úplně odstranit jednorázové plasty.

Zdroj a foto: thethings.com, brightside.me