Beze stopy: nově otevřený bezobalový obchod v Olomouci

Beze stopy je nově otevřený bezobalový obchod v centru Olomouce, přesněji v ulici Komenského. Zákazníci zde mohou nakoupit nejen potraviny, ale i drogerii nebo papírnictví. Jak už napovídá název, obchod podporuje každého, kdo se snaží minimalizovat vznik zbytečného odpadu.

Násypky s trvanlivými potravinami

Trend bezobalových obchodů přišel během několika posledních let, majitelka ale získala k ekologii vztah mnohem dříve. „Ekologii jsem studovala na vysoké škole, v té době to nebylo takovým fenoménem jako dnes, když se někdo snažil žít ekologicky, vypadal spíš jako blázen. Teď se to výrazně zlepšilo. Po škole bylo těžké najít uplatnění, proto mě napadlo otevřít tenhle obchod a poskytnout tak Olomouci snadnější přístup k bezobalovému, ekologickému nakupování,“ dodává majitelka.

Drogerie

V běžných obchodech zákazník koupí zboží nejčastěji zabalené v plastovém obalu, zkonzumuje ho a obal vyhodí. Naproti tomu v bezobalovém obchodu si přinesete nádobu vlastní, tu položíte na přistavenou váhu, zvážíte a označíte štítkem. Může se jednat například o nádobu plastovou, skleněnou, kovovou, papírovou nebo i textilní. Skleněné nádoby jsou k dispozici také v obchodě, a pokud máte doma nějaké navíc, můžete je přinést a budou zde k dispozici pro další zákazníky. Papírové a plátěné pytlíky, například na kávu, čočku, rýži nebo těstoviny, lze zakoupit i přímo v obchodě. Naplněnou nádobu postavíte zpět na váhu, zvážíte, stisknete tlačítko, které značí danou potravinu, a vyjede výsledná cenovka, kterou na nádobu přilepíte.

„Obchod je samoobslužný, ale když se na to někdo necítí, ráda mu se vším pomůžu. Snažím se především o to, aby se toho lidi nebáli,“ usmívá se majitelka.

Papírnictví

K dostání je kromě potravin i drogerie, kosmetika, věci do domácnosti či papírnictví. Můžete si odnést biodeodoranty netestované na zvířatech od značky Ponio, stáčený prací prášek, gel, aviváž, univerzální čistič, leštidlo do myčky nebo letní směs do ostřikovačů. Lze si přinést prázdné plastové nádoby od kosmetických výrobků a najít tak pro ně další využití.

„Nabízíme stáčenou drogerii od české firmy Tierra Verde. Nádoby, ve kterých drogerii do bezobalových obchodů dodávají, se jim vrací zpátky a oni je znovu naplní. Žádná jiná česká firma na stáčenou drogerii tu nefunguje. Prodáváme také kosmetiku, věci do domácnosti, a hlavně se snažíme rozšiřovat produkty z papírnictví, protože v tom klasickém je to katastrofa, nic ekologického charakteru tam neseženete. Hodně k nám chodí vysokoškoláci, nejvíc v rozmezí od 18 do 30 let, ale čím dál častěji i starší lidé. Celkově slýcháme pozitivní zpětné vazby, lidé jsou rádi, že jsme tu otevřeli nový obchod tohoto typu. Zároveň projekt svým způsobem díky lidem vznikl, protože nám chyběly nějaké finance, měli jsme úspěšnou sbírku v rámci kampaně na portálu HitHit,“ uvedla majitelka.

Zhruba od prosince bude mít prodejna novou akci, část výdělku totiž poputuje na sázení stromů a sama majitelka se stane koordinátorkou v jedné neziskové organizaci, která se právě sázením stromů zabývá. „Myslím si, že by to pro lidi mohla být motivace k nakupování právě u nás, a do budoucna určitě plánujeme další ekologické projekty,“ dodala majitelka.

Autor: Nikola Růžičková


Látkové obaly na pečivo vyrábí například firma Wrap Up, které jsme již dříve věnovali samostatný článek.


Foto: Nikola Růžičková

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy