Sametově Dobrý Zprávy #2: Revoluce ’89 v knihách

Do oslav 30. výročí sametové revoluce zbývá už jen týden. V dalším díle našeho speciálu jsme se zaměřili na knižní tipy, které mají co do činění s tematikou předlistopadovou, ale i revoluční.

Petr Šabach – Hovno hoří

Tuto knížku jste možná nečetli, a přesto ji znáte. Jak je to možné? Vychází z ní totiž jeden z nejoblíbenějších českých filmů – Pelíšky. Hlášky, které obsahuje, má nejspíš každý z nás dávno zaryté pod kůží. Sbírka z roku 1994 nese název podle slov z prologu, kde autor řeší rozdíl mezi mužským a ženským světem. Kniha obsahuje tři texty, podle jednoho z nich vznikl také snímek Pupendo.

Petr Šabach – Občanský průkaz

Další kniha Petra Šabacha o totalitním režimu v Československu, která byla zfilmována. Parta mladých kluků dostává zrovna občanský průkaz a jejich teenagerské starosti protkává život v letech totality. Poškozená třináctá stránka v občance je jen začátek. Nelehkou dobu popisuje Šabach autenticky a nostalgicky. Čtenáře zvládá autor v knize historkami pobavit, ale také vyděsit při ukázce hrůzných metod režimu. Hořký konec už je pak jen pobídkou k zamyšlení.

Jaroslav Hutka – Fejetony

Jaroslav Hutka je známý folkový hudebník, skladatel a písničkář, ale nejen to. Byl to také signatář Charty 77, který emigroval do Nizozemska a po revoluci byl jedním z prvních navrátivších se do ČSR už od roku 1977 píše fejetony. Celá sbírka, původně po částech publikovaná samizdatově, vyšla v roce 2009 pod souhrnným názvem Fejetony. Součástí knihy je také text Náměšť, který se v roce 1989 stal jednou z písní sametové revoluce.

 Velká je zem

šplouchá na ní voda

co je však největší

ta lidská svoboda

Václav Havel – Audience

Jedna z nejznámějších her Václava Havla, jednoaktové absurdní drama, které nemusí sednout každému. Vystupují zde vlastně jen dvě postavy: Ferdinand Vaněk, intelektuál zaměstnaný v pivovaru, a pivovarský sládek, tedy jeho nadřízený. Vaněk zosobňuje samotného Havla, který v pivovaru také pracoval. Pro sládka je obtížné psaní posudků na Vaňka pro StB, nabízí tedy samotnému Vaňkovi lepší práci, pokud si bude psát posudky sám. Absurditu doby může vidět čtenář také ve faktu, že sám sládek vlastně ke svému podřízenému vzhlíží.

Autor: Lýdie Hájovská

V tomto seznamu knížek by určitě neměl chybět také Hrdý Budžes od Ireny Douskové, o kterém jsme psali už v tomto článku.

Foto: databazeknih.cz

Příspěvek vytvořen 76

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy