100 let Českého rozhlasu je jen začátek. Důkazem je i mladá šéfredaktorka univerzitního rádia Lucie Riegerová

Český rozhlas slaví 100 let od svého založení. Na svoji tvorbu přitom i nadále láká „mladou krev.“ Pro aspirující rozhlasové nadšence nabízí hned několik možností uplatnění. Pracovní příležitosti v něm využila i dvacetiletá šéfredaktorka rádia UP AIR, Lucie Riegerová. Momentálně je hlavně studentkou prvního ročníku televizních a rozhlasových studií na Univerzitě Palackého v Olomouci. Už nyní má však před sebou zářnou rozhlasovou budoucnost. S Lucií si povídáme nejen o Českém rozhlasu, ale i o tom, jak se jí daří skloubit všechny její projekty dohromady.  

Lucie, jste studentkou televize a rozhlasu na Univerzitě Palackého, co vás ke studiu těchto oborů přivedlo?

Náhoda. Studovala jsem humanitně zaměřené gymnázium, takže jsem k těmto oborům přirozeně směřovala. Nejdříve jsem si myslela, že se vydám hudebním směrem, ale když jsem zjistila, že se dají v Olomouci studovat televizní a rozhlasová studia, cesta mě zavedla tam. Líbilo se mi, že jsou obory částečně umělecké a pracuje se v nich se zvukem, zároveň jsem toužila poznat i nové město.

Jste nakloněna spíše rozhlasu, nebo televizi?

Určitě rozhlasu. Je to dané zejména tím, že je mi odmala přirozeně bližší zvuk než obraz. Navíc mám hudební background, což znamená, že je pro mě zvuk přirozenější.

Zdá se, že Vám rozhlas opravdu přirostl k srdci, nejspíše proto jste rozjela i vlastní podcast Astrokecy. Proč jste se rozhodla rozebírat zrovna téma astrologie?

O astrologii se zajímám už delší dobu. Vždy jsem se snažila si nějak vyložit různé chování lidí a astrologie mi k tomu částečně dopomohla. Vnímám ji jako kontroverzní téma, které lidi přirozeně zajímá, protože v sobě skrývá spoustu nezodpovězených otázek. I proto se v rámci mého podcastu snažím bořit nejrůznější „astromýty“.

Díky svému projektu jste se stala šéfredaktorkou rádia UP AIR. Co si myslíte, že vám tato zkušenost přinese?

V pozici šéfredaktorky jsem docela čerstvě, takže je stále co se učit. To pracovní místo se ke mně dostalo úplnou náhodou, minulý šéfredaktor rádia UP AIR, Ondřej Zedníček, ve mně zřejmě viděl potenciál, a tak mi pozici nabídl. Neváhala jsem a nabídku ihned přijala, i když s ní samozřejmě přišlo hodně starostí a zodpovědnosti. Věřím však, že mi tato pozice přinese nejen spoustu zkušeností, ale také otevře nespočet pracovních příležitostí do budoucna.

Kromě studentského rádia se zajímáte i o práci v Českém rozhlasu. Jak jste s ním přišla do kontaktu?

Do kontaktu jsem se s ním dostala skrze Evropskou konferenci Radio Days Europe 2023, která se letos při příležitosti oslav 100 let Českého rozhlasu konala v Česku. O události jsem se dozvěděla z webových stránek Českého rozhlasu, když jsem hledala možnosti, jak se tam uplatnit. Když jsem viděla tuto nabídku, neváhala jsem, jako dobrovolník jsem se na konferenci přihlásila a vybrali mě.

Čím vás zaujal Český rozhlas, neohlížela jste se i po jiných tuzemských rádiích?

Mám známého, který pracuje v Evropě 2, kontaktovala jsem ho a doufala, že by se za mě mohl přimluvit v rámci nějaké praxe, nakonec z to však sešlo. Zpětně mi to ale vůbec nevadí, protože mě osud nakonec zavedl do Českého rozhlasu. Vždy mě fascinovala jeho bohatá historie. Dlouhou dobu byl hlavním zdrojem informací a měl mezi lidmi neskutečný dosah, a přestože byl po čase částečně upozaděn elektronickými médii a sociálními sítěmi, myslím si, že má stále neskutečný potenciál.

Máte v Českém rozhlase nějakou oblíbenou stanici nebo pořad, který byste našim čtenářům doporučila?

Miluju Vltavu. Zejména proto, že je zaměřená na hudbu, kterou vnímám jako nepostradatelnou složku rádiového vysílání. Ve škole teď navíc v rámci praktika připravujeme rozhlasový dokument k 450. výročí naší univerzity, který bude vysílaný právě na Vltavě.

Chtěla byste po dokončení studia v Českém rozhlase zakotvit, nebo si necháváte otevřené dveře pro další příležitosti?

V Českém rozhlase se vidím určitě, minimálně na nějakou dobu po studiu, určitě bych ho preferovala před konkurenčními rádii. Nepopírám ale, že mám vysoké ambice, proto bych se nebála chopit práce v zahraničním rádiu. Zamlouvá se mi například iHeartRadio, ale jsem otevřená všem možnostem.

Český rozhlas slaví rovných 100 let, co byste mu do dalších roků popřála?

Hlavně hodně posluchačů, zejména z řad té mladší generace. A ať je tady s námi minimálně dalších 100 let!

Autor: Johana Snášelová


Věděli jste, že Český rozhlas loni zahájil vysílání Slow Radia? Přečtěte si, co vysílá.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroje: radiodayseurope.com

Foto: facebook.com, commons.wikimedia.org

Příspěvek vytvořen 23

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy