Gabriela Vránová. Herečka, která žila, dokud hrála

V sobotu ráno zemřela po těžké nemoci ve věku 78 let herečka a pedagožka Gabriela Vránová. Tato inspirativní žena se mnohým generacím vryla do paměti řadou nezapomenutelných rolí, od mladých naivních slečen v korzetu až po legendární učitelku Hajskou v sérii My všichni školou povinní.

Gabriela Vránová zemřela po těžké nemoci.
zdroj: idnes.cz

Narodila se v roce 1939 v Novém městě nad Váhom na Slovensku, ale dětství prožila v Brně, kde také vystudovala herectví na Janáčkově akademii múzických umění. Po absolvování JAMU v roce 1962 strávila dvě sezony v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. Ve svých jedenadvaceti letech se stala na dlouhých 42 let členkou ansámblu Divadla na Vinohradech, který se stal jejím divadelním domovem až do roku 2004, kdy jí nebyla prodloužena smlouva a Vránová byla nucena z divadla na celých osm let odejít. Toto období považovala za jedno z nejtěžších ve svém profesním životě, v roce 2012 se ale na Vinohrady opět vrátila.

Jako Betty v seriálu F.L.Věk
zdroj: lidovky.cz

Za dlouhá léta herecké práce ztvárnila stovky rolí. Mezi ty nejznámější patří Betty v seriálu F. L. Věk, Anička v Chalupářích, Líza ve Sňatcích z rozumu nebo učitelské role ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku, Jak dostat tatínka do polepšovny a v seriálu My všichni školou povinní. Učitelské povolání však před kamerou nepředstírala, věnovala se totiž také pedagogické činnosti. Od roku 1974 totiž vychovávala mladé herecké talenty na Pražské konzervatoři.

Vedle divadlu, filmu a televizních inscenací se také věnovala dabingu. Svůj hlas propůjčila takovým hvězdám jako Marilyn Monroe, Elizabeth Taylor nebo Catherine Deneuve. V roce 2004 dokonce získala Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v tomto oboru.

Se synem Ondřejem Kepkou, který si zahrál Honzíka v seriálu Arabela.
zdroj: osobnosti.cz

S manželem Jiřím Kepkou měla syna, režiséra, herce a nynějšího prezidenta Herecké asociace Ondřeje Kepku, který v pořadu České televize 13. komnata uvedl, že Gabi, jak ji sám nazýval, je herečka, která žije, dokud hraje.

Během života se musela potýkat nejenom s odchodem z divadla, ale především se ztrátou nejbližších lidí – smrtí bratra Jaroslava a emigrací sestry Miriam. Diváci si ji ale stejně budou navždy pamatovat jako jednu z nejkrásnějších českých hereček s úsměvem na tváři.

Autor: Štěpánka Kotrbová

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy