Přehled snímků nominovaných na Oscara

Jako každý rok se budou rozdávat prestižní ceny americké filmové akademie. Již 96. ročník udílení Oscarů vyvrcholí v neděli 10. března v Hollywoodu. Velkou šanci na úspěch mají podle kritiků například výpravný snímek o otci atomové bomby Oppenheimer, růžový feministický manifest Barbie či drama Zabijáci rozkvetlého měsíce, které zachycuje krvavou historii kmene Osedžů. Kterých deset filmů získalo nominaci v kategorii nejlepší snímek a kde je můžete jednoduše zhlédnout? To se dozvíte v tomto článku.

 

Oppenheimer

Životopisný velkofilm Oppenheimer podle knihy Americký Prometheus (autoři: Kai Bird a Martin J. Sherwin) byl bezesporu jednou ze zásadních filmových událostí uplynulého roku a svým mnohočetným vítězstvím na Zlatých glóbech jen potvrdil pozici favorita. Zlatou sošku Oscara si může odnést samotný režisér Christopher Nolan, který zatím ještě žádnou nominaci neproměnil. Představitel Roberta Oppenheimera, Cillian Murphy, je předním kandidátem na ocenění za nejlepší hlavní mužskou roli. Za vedlejší role byli nominováni Robert Downey Jr. a Emily Blunt. Životní příběh člověka, který dal vzniknout zbrani hromadného ničení rozhodně stojí za to vidět. Film si můžete zapůjčit na Apple TV či YouTube.

 

Barbie

Zbožňovaná hračka holčiček celého světa se dočkala filmového zpracování. Snímek Barbie vypráví o ženách, které musejí být jak krásné, tak úspěšné, a mužích, kteří chtějí vládnout světu. Vypomáhá si při tom notnou dávkou růžové barvy, teatrální hravosti a všudypřítomného feministického sdělení. Vůbec nejvýdělečnější film režírovaný ženou získal mnohá prestižní ocenění, má však šanci stát se nejlepším filmem podle americké filmové akademie? Ačkoliv se Barbie dočkala osmi nominací na Oscara, režisérka filmu Greta Gerwig k překvapení mnohých ve své kategorii nominována nebyla, stejně jako představitelka hlavní role Margot Robbie. Možnost získat zlatou sošku má naopak představitel Kena Ryan Gosling, stejně jako Billie Eilish za titulní píseň What Was I Made For? Film můžete zhlédnout na HBO Max.

 

Zabijáci rozkvetlého měsíce

Historické drama Zabijáci rozkvetlého měsíce vypráví příběh o křivdě spáchané na původních obyvatelích amerického západu. Ve více než tři hodiny trvajícím filmu z pera oscarového režiséra Martina Scorseseho se snoubí láska, vraždění i western. Hlavní role se zhostil Leonardo DiCaprio, který ovšem nominaci, na rozdíl od jeho hereckých kolegů Roberta De Nira a Lily Gladstone, nezískal. I v případě, že Scorsese nepromění svoji nominaci za nejlepší režii, znamená pro něj letošní ročník Oscarů historický milník. Stal se totiž nejčastěji nominovaným žijícím režisérem, za svůj nejnovější filmový počin byl nominován již podesáté, čímž předběhl Stevena Spielberga. Snímek je k dostání na Apple TV+ či na YouTube.

 

Maestro

Další z řady nominovaných životopisných filmů je Maestro, odvážný projekt Bradleyho Coopera. Stylový, po většinu stopáže černobílý snímek pojednávající z velké části o skrytém životě hudebního velikána, dirigenta a skladatele Leonarda Bernsteina Cooper nejen režíroval, ale zahrál si v něm i titulní roli. Musel se kvůli tomu prý zcela ponořit do klasické hudby, dokonce chodil na hodiny k předním světovým dirigentům jako je Gustavo Dudamel. Cooper má šanci zvítězit v kategorii hlavní mužská role a jeho filmová manželka, Carey Mulligan, v ženské obdobě téhož. Kromě toho se film Maestro uchází o zlatou sošku také v kategoriích nejlepší film, nejlepší kamera či nejlepší masky. Filmová biografie jedné z nejdůležitějších osobností klasické hudby minulého století je ke zhlédnutí na Netflixu.

 

Zimní prázdniny

Vánočně laděný mix dramatu a komedie Zimní prázdniny (v originále The Holdovers) se odehrává na internátní škole v 70. letech. Životem znavený profesor Hunham, kterého si zahrál Paul Giamatti, musí během zimních prázdnin dohlížet na problémového studenta Anguse, kterého zpodobnil Dominic Sessa. Tuto dvojici doplňuje herečkou Da’Vine Joy Randolph ztvárněná kuchařka Mary, jejíž syn zahynul ve Vietnamu. Stane se vánoční zázrak a najdou si k sobě tyto tři nešťastné duše cestu, i když se to ze začátku zdá nemožné? Kromě hlavní kategorie má film šanci zabodovat také v kategoriích nejlepší střih, nejlepší původní scénář, nejlepší herec v hlavní roli (Paul Giamatti) a nejlepší ženská vedlejší role (Da’Vine Joy Randolph). Film bude v Česku k vidění od 22. února.

 

Chudáčci

Jedním z nejkontroverznějších loňských snímků je bezesporu steampunkově laděná kombinace sci-fi, dramatu a komedie Chudáčci. Hlavní role „Frankensteinovy dcery“ se zhostila Emma Stone, která za ni obdržela Zlatý globus. Jeden z nejosobitějších současných tvůrců, Yorgos Lanthimos, natočil odvážný, vizuálně podmanivý a naprosto fantasmagorický film o prapodivné viktoriánské ženě. Kromě Emmy Stone si ve filmu zahrál Mark Ruffalo (Spotlight, Avengers, Zodiac) a Willem Dafoe (John Wick, Spider-Man). Oscara může snímek mimo hlavní kategorii získat také za nejlepší režii či soundtrack, za jednotlivé role byl vedle Emmy Stone nominován i Mark Ruffalo. Nyní je ideální čas se na film Chudáčci podívat, od 25. ledna jej hrají v našich kinech.

 

Anatomie pádu

Vítězný snímek loňského ročníku festivalu v Cannes proměnil i nominaci na Zlatý globus, právem byl proto zařazen mezi aspiranty na ocenění za nejlepší film také na Oscarech. Anatomie pádu je drama z pera francouzské režisérky Justine Triet, které vypráví příběh spisovatelky Sandry (ztvárněné Sandrou Hüller), která spolu s manželem Samuelem a nevidomým synem žije ve francouzských Alpách. Jednoho dne je Samuel nalezen mrtvý a jeho žena se stává hlavní podezřelou. Pravdu o tom, zda Sandra čin skutečně spáchala či nikoli, se však divák nedoví. Film získal nominaci v kategoriích nejlepší film, nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli i nejlepší režie. Snímek je k dispozici na platformě kviff.tv nebo k vypůjčení na Apple TV+.

 

Minulé životy 

Již třetím filmem nominovaným v hlavní kategorii, jehož protagonistou je postava spisovatele, je snímek Minulé životy Vypráví o životním poutu dvou kamarádů, které však od sebe dělí tisíce kilometrů. Setkání dvou spřízněných duší po více než dvaceti letech probouzí v Noře, ztvárněné Gretou Lee, otázku „Co kdyby bylo všechno jinak?“. Citlivě uchopené téma lásky, která přežívá navzdory času, je povedeným režisérským debutem Celine Song, který rozhodně stojí za pozornost. Dvě nominace na Oscara (nejlepší film a nejlepší původní scénář) jsou pro nadějnou režisérku jistě velkým povzbuzením. Na Minulé životy se můžete podívat na platformě kviff.tv nebo si jej vypůjčit na Apple TV+ či YouTube.

 

American Fiction 

American Fiction je celovečerní prvotina režiséra Corda Jeffersona, známého především díky seriálu Dobré místo. Hořce komediální snímek se vysmívá dnešní kultuře, která obsesivně dlí na stereotypech. Spisovatel Monk, rozčarovaný z posměšného ztvárňování vlastní rasy, napíše pod pseudonymem knihu o černošské kultuře. Přestože má za cíl pravý opak, dostane se nakonec až do středu pokrytecké maškarády, jíž původně tolik opovrhoval. Za titulní roli Monka si Jeffrey Wright (Casino Royale, Quantum of Solace, Není čas zemřít) vysloužil svoji první nominaci na Oscara. Kromě hlavní kategorie získal film nominaci také za hudbu či scénář. Podívat se na něj ale zatím nemůžete – jelikož snímek vyšel až na konci prosince, do kin teprve přijde.

 

Zóna zájmu

Artový snímek Zóna zájmu od režiséra Jonathana Glazera přináší nevšedně zpracovaný námět holocaustu. Půvabná rodina Hössových žijící v rodinném domku se zahradou reprezentuje německý ideál 40. let. Za plotem jejich domu se však odehrávají nepopsatelné příběhy lidské hrůzy, sousedí totiž s vyhlazovacím tábor Osvětim, jemuž velí otec rodiny, Rudolf Höss. Divák tak dostane odpověď na to, jak se vychovává pět dětí, když za zdmi domu křičí zoufalí vězni čekající na smrt. Režisér Jonathan Glazer má šanci získat zlatou sošku za nejlepší režii, čímž by navázal na zisk Velké ceny poroty na festivalu v Cannes. Pro představitelku Hedwigy Hössové, Sandru Hüller, je letošní ročník Oscarů mimořádně úspěšný. Kromě Hedwigy si totiž zahrála také v dalším nominovaném filmu, Anatomie pádu, za který byla nominována v kategorii nejlepší ženská hlavní role. Na plátnech českých kin bude Zóna zájmu k vidění od 15. února.

 

A jak jsou na tom další kategorie? Z nominovaných animovaných filmů stojí za zmínku snímek Chlapec a volavka, údajně úplně poslední počin mistra japonské animace Hajaa Mijazakiho. Horkým kandidátem je také působivě zpracovaný film Mezi živly, jenž vznikl díky spolupráci společností Disney a Pixar. Z dokumentů vyčnívá například chilský film Věčná paměť o nekonečné lásce novináře Augusta Góngory a jeho ženy, kterým do života zasáhne Alzheimerova choroba. Kategorii mezinárodních snímků dominuje poetický i komediální film Dokonalé dny z japonsko-německé produkce o tokijském uklízeči záchodů, s nímž představitel hlavního hrdiny, Kódži Jakušo, triumfoval na festivalu v Cannes. Reprezentant České republiky, film o bratrech Mašínech s názvem Bratři, se do užšího výběru bohužel nedostal. Jména oceněných se dozvíme 10. března, slavnostním galavečerem bude již počtvrté provázet moderátor Jimmy Kimmel. 

Autor: Simona Stejskalová


Hned dvěma nominovaným filmům jsme se věnovali ve speciálních recenzích. Přečtěte si více o Zabijácích rozkvetlého měsíce a Barbie.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroj: nytimes.com, guardian.com, csfd.cz, netflixer.cz, imdb.com, oscars.org

Foto: nytimes.com, warnerbros.com

Příspěvek vytvořen 13

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy