Jeden (Dobrý) svět: Příběhy běloruských aktivistů poukazují na složité situace způsobené diktaturou

Bělorusko je stát, který je znám tím, že je zde silně prosazována diktatura. Snaha o demokratickou vládu se zdá být už léta zcela marná. Prezidentské volby, jež se uskutečnily v roce 2020, na to výrazně poukazují. Filmy v režií Nadyi Zayetsevy a Jana Bluze tuto skutečnost vyjadřuji skrze lidské příběhy osob, které tato situace silně zasáhla. Dění je pořád aktuální a zasahuje spoustu běloruských občanů.

Film Jana Bluze Článek 293 velmi výrazně zachycuje atmosféru voleb, jež se v roce 2020 v Bělorusku odehrály. Výsledky, které byly nespravedlivé a falšované, vyvolaly u občanů Běloruska velký odpor, jenž je přinutil jednat, nikoli mlčet. Demonstrace doprovázející tuto událost byly velmi intenzivní. Kvůli jejich obrovské síle docházelo k agresivním reakcím ze strany běloruské policie.  Účastníci pak museli čelit surovým trestům.

Scény tohoto filmu skrze výpovědi běloruských aktivistů přenášejí na diváka silné emoce. Mnoho občanů, kteří se na demonstracích podílelo, bylo bito, vězněno, stíháno a přinuceno opustit svoji zem, aby mohli žít v bezpečí.

Následujícím filmem byl Hlas režisérky Nadyi Zayetsevy, který poukazoval hlavně na příběh osmnáctileté dívky, jež se situace běloruských voleb výrazně dotkla. Kvůli své účasti na protestech byla vězněna, a nakonec musela z Běloruska odjet a opustit tak i svoji rodinu. Jejím přítelem byl i Raman Bandarenka, jehož smrt při jedné z demonstrací vyvolala další vlnu odporu. Následky, které si s sebou mladá dívka nese a také spousty dalších běloruských občanů, nepominou ze dne na den a jsou nuceni s nimi dál bojovat.

Na konci projekce byl prostor pro debatu, kde byli speciálními hosty studentka Eva z Běloruska, politolog Miloš Gregor a spoluzakladatel Milionu chvilek Jiří Jakub Zévl. Všichni zastávali názor, že situace je stále aktuální a silně ovlivňuje životy běloruských občanů. „Často pohlížíme na tyto situace jako na armádu, demonstranty, režim, ale zapomínáme, že se za těmito situacemi skrývají jednotlivé osudy lidí a jejich příběhy,“ zmiňuje politolog Miloš Gregor. „Skrze lidské příběhy film člověka víc emocionálně zasáhne a přinese větší uvědomění o problematice,“ dodal spoluzakladatel Milionu chvilek Jiří Jakub Zévl.

Běloruská studentka Eva tyto filmy viděla poprvé a byly pro ni náročné ke sledování. „Znám a slýchám spoustu příběhů od svých známých, kteří se demonstrace účastnili, o násilí, kterému byli a jsou vystavováni,“ dodává. Do Běloruska se vrátila naposledy před třemi lety. Odjela, protože její rodiče tento stát nepovažovali za bezpečné místo k životu.

Autor: Izabela Adámková


Ve stejný den proběhla projekce snímku Za zvířata o velkochovech ve Finsku. Recenzi na tento film si můžete pčečíst TADY.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Foto: ct24.ceskatelevize.cz, zahranicni.hn.cz