RECENZE: Film Bez věcí nad věcí je dokonalým a přirozeným zrcadlem nás samých

Na plátna českých kin a multiplexů dorazil nový snímek německého režiséra Floriana Davida Fitze Nad věcí bez věcí. Film se snaží nenásilnou a zábavnou formou otevřít konzumní společnosti jiný pohled na její dobu – a daří se mu to velmi dobře. Je autentický, přirozený, nebije však na poplach. Pouze nastavuje zrcadlo a donutí vás přemýšlet.

Hrdinové začínají úplně od začátku – jeden jen ve spacáku.

Celá zápletka filmu není nějak složitá, dva nejlepší kamarádi Tony (Matthias Schweighöfer) a Paul (Floriana Davida Fitze) jsou majitelé malé startupové společnosti, které se podaří vyvinout převratnou aplikaci pro mobilní telefony. O jejich projekt projeví zájem vizionář a vlastník sociální sítě David Zuckerman (až nápadně podobný Marku Zuckerbergovi) a nabídne za její beta verzi 4 miliony euro.

Oba přátelé, kteří na své aplikaci pracovali sedm let, mohou slavit. Právě při bujarých oslavách dochází k sázce. Toni a Paul se mezi sebou vsadí, že se na 100 dní vzdají svých věcí a začnou úplně od nuly. A každý den po dobu oněch 100 dní dostanou jednu věc zpátky. Kdo prohraje, přepíše svůj podíl zbytku firmy.

Hrdinové tak začínají úplně nazí, v prázdném bytě, bez telefonu, bez oblečení, prostě čehokoliv. Nemají v tu chvíli vůbec nic.  Oba dva si pak velmi rychle začínají uvědomovat své priority a poznávají, že telefon, nákupy přes internet a sociální sítě nejsou to nejdůležitější.

Tony i Paul postupně procházejí jako postavy velkým vývojem. Uvědomují si, že generace lidí před námi si vystačili s mnohem méně věcmi, že není potřeba neustále hromadit předměty jen proto, aby nalezli své štěstí. Nad otázkou, co je vlastně štěstí, se film velmi dobře zamýšlí. Předkládá nejednu tezi a je jen na divácích, kterou si vyberou.

Snímek jako celek však nevolá a nevydá signál: pojďme se vzdát navždy všeho a žijme v divočině, protože jen tak budeme šťastní. Nežene se zkrátka do extrémů, a to je dobře. Jen nabízí svým způsobem snesitelnější a jednoduší variantu toho, jak lze žít a procitnout.

Hodnotě celého díla také hodně přidávají vhledy do života německé společnosti. Film totiž přesně mapuje vývoj života u našich západních sousedů. Vzhledem k tomu, že je film právě z Německa, si tak Němci sami ze sebe dělají nemalou legraci. Humor však nepřechází ani v jednom momentu do trapnosti.

Pokud bych měl film zhodnotit jako celek a najít i nějaký ten zápor, nejspíš nebude až takovým překvapením. Film Bez věcí nad věcí je pohodový snímek protkaný aktuálním humorem, který nastavuje zrcadlo konzumní společnosti, ale nežádá její destrukci a odmítnutí všeho. Jedinou kaňkou celého počinu je však přeslazený a cukerínový konec, ze kterého až bolí zuby. V aktuální nabídce kin ovšem lepší snímek nenajdete – za mě se totiž jednoznačně jedná o film letošního léta.

Autor: Jan Meichsner

Foto: spiegel.de

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy