Letošní Grammy ovládly ženy. Rekordy lámala Taylor Swift

Už 66. ročníku prestižního hudebního ocenění Grammy dominovalo ženské pohlaví. Kromě úspěšné písničkářky Taylor Swift zabodovala také Miley Cyrus se svým hitem Flowers. Pozadu nezůstala ani Billie Eilish s písničkou What Was I Made For, kterou nazpívala pro filmový hit Barbie. Předávání se konalo 5. února v losangeleské Crypto.com aréně.

Nejlepší album roku, Nejlepší píseň, Nejlepší nahrávka a Objev roku, to jsou čtyři hlavní kategorie, jejichž ceny si letos odnesly ženy. Svoje první Grammy ocenění získala například Miley Cyrus. Se svým hitem Flowers vyhrála hned ve dvou kategoriích, nahrávka roku a nejlepší sólový popový výkon.

Úspěch se dostal také Billie Eilish, která s písničkou What Was I Made For vyhrála v kategorii píseň roku a nejlepší píseň napsaná pro film nebo televizi. Hudební dílo se poprvé objevilo ve snímku Barbie, který se stal filmovou senzací minulého roku. Nejen píseň, ale i Barbie the Album, které v souvislosti s filmem vzniklo získalo zlatý gramofonek.

Objevem roku se stala americká zpěvačka Victoria Monét, která v minulosti textově spolupracovala na písních pro Arianu Grande, Selenu Gomez nebo skupiny Fifth Harmony a Blackpink. V oblasti R&B bodovala zpěvačka SZA, která si odnesla sošky hned ve třech kategoriích – Nejlepší R&B píseň, Nejlepší současné urban album a Nejlepší popový výkon dua nebo skupiny.

Za zmínku rozhodně stojí také dvaadvacetiletá zpěvačka Tyla z Jihoafrické republiky, jejíž hit Water zaplavil v roce 2023 snad všechny hudební stanice. Díky němu si vycházející hvězda vysloužila Grammy za nejlepší africký hudební výkon.

Taylor Swift přepisuje dějiny hudebního průmyslu

Nezastavitelná popová ikona opět překonala sama sebe a kompletně ovládla letošní Grammy. Již po čtvrté získala Taylor Swift cenu za Album roku, což se zatím nepovedlo žádnému umělci před ní. Kromě tohoto ocenění vybojovala také Grammy za Nejlepší popové vokální album. Obě ocenění se vztahují k albu s názvem Midnights, které zpěvačka vydala na podzim roku 2022. Prestižnímu hudebnímu večeru dominuje Swift už od roku 2010, na kontě má nyní 14 zlatých gramofonků. 

Speciální chvíli na podiu využila zpěvačka pro oznámení svého nového alba s názvem The Tortured Poets Department (Oddělení trýzněných básníků pozn. red.). Novinku o sedmnácti skladbách hodlá vpustit do světa 19. dubna.

Písničkářka všem vytřela zrak již minulý rok, když projela křížem krážem Ameriku se svým turné The Eras Tour. To jí vydělalo v přepočtu přes 24 miliard, což z něj dělá nejvýdělečnější turné všech dob. Taylor s ním letos míří do Evropy, zastaví se například ve Vídni, Mnichově či Paříži. Lístky na její show jsou už nyní beznadějně vyprodané, dá se tak předpokládat, že úspěch z Ameriky bude zpěvačka slavit i na starém kontinentě.    

Vystoupení, které nenechalo jedno oko suché

Nejočekávanější hudební večer byl jako vždy napěchovaný úžasnými hudebními čísly. Na podiu se objevila například Miley Cyrus, Dua Lipa, Olivia Rodrigo, Billie Eilish nebo irská kapela U2. Nejdojemnější vystoupení však patřilo písničkářce a malířce Joni Mitchell, která ve svých 80 letech rozněžnila celou losangeleskou arénu. Ze sálu si kromě ovací odnesla také sošku za nejlepší folkové album.

Celým večerem provázel oblíbený moderátor Trevor Noah, který Grammy moderoval už počtvrté. Ceny přišli vyhlásit například Oprah Winfrey, Lenny Kravitz, Christina Aguilera nebo Meryl Streep.

Lana Del Rey zůstává bez sošky

Mnozí fanoušci byli šokovaní, že si zlatý gramofon letos neodnesla také zpěvačka Lana Del Rey. Nominovaná byla celkem v pěti kategoriích, žádná z nich se však neproměnila ve vytoužené ocenění. Královna melancholie brzy oslaví dvacet let na scéně, na svoji první Grammy si ale bude muset počkat minimálně další rok. S prázdnou tentokrát odešla i mladá zpěvačka Olivia Rodrigo. Na rozdíl od Lany už je ale trojnásobnou držitelkou tohoto ocenění.  

Ceny Grammy se předávají od roku 1958. Uděluje je Národní akademie hudebního umění a věd ve Spojených státech amerických za výjimečné úspěchy v hudebním průmyslu. Nominovaní mohou uspět v celkem 110 kategoriích napříč hudebními žánry.

Autor: Johana Snášelová


Přečtěte si více o filmu Barbie, právě píseň What Was I Made For od zpěvačky Billie Eilish se ve snímku objevil.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroj: grammy.com, @THR (X), youtube.com

Foto: prsformusic.com, @MileysCyrusNews (X), @dailytaybrina (X)

Příspěvek vytvořen 20

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy