SayNo! Policie se zapojila do kampaně proti zneužívání dětí online

Nejedná se o klasicky dobrou nebo inspirující zprávu, na kterou jste na našem portálu pravděpodobně zvyklí, ale neméně důležitou. Policie České republiky se zapojila do mezinárodní kampaně SayNo! proti zneužívání dětí online. V rámci této spolupráce vzniklo krátké video o tom, jak zhruba takové zneužívání začíná, probíhá a kam až mnohdy může vést.

Je velmi důležité, aby jak rodiče, tak pedagogové apelovali nejen na bezpečí dětí v reálném čase a prostoru, ale také na ochranu jejich citlivých údajů v online světě. Mnoho těchto trestných činností konaných přes internet a sociální sítě není oznámeno, jelikož se oběti cítí zahanbeny. Avšak právě nahlášení takového jednání je důležitým prvním krokem k zamezení činnosti pachatele, nápravě vzniklých škod a hlavně poskytnutí odborné psychologické pomoci oběti – psychické dopady takového činu jsou totiž v tomto případě markantní.

Pokud jste se tedy vy nebo někdo ve vašem okolí (a nemusí se jednat jen o děti) stali obětí zneužití na internetu, měli byste podstoupit těchto pět kroků:

  1. Už nic dalšího nesdílej, nic neplať.
  2. Vyhledej pomoc. Nejsi sám.
  3. Uchovej si důkazy. Nic nevymaž.
  4. Přestaň komunikovat. Odstav dotyčnou osobu.
  5. Oznam to na policii!

Důležité je uvědomit si, že se opravdu není za co stydět. Pachatelé mají své aktivity řádně promyšlené, vědí na koho zacílit, čeho se chytit a jakých slabin u obětí využít. Nejste sami. A je třeba takové lidi potrestat, aby nikoho dalšího nepotkalo to, co potkalo právě vás. Neméně důležitá je také prevence, tedy používat silná hesla, hlídat si své osobní, citlivé informace (včetně fotografií a dalších audiovizuálních záznamů), neposkytovat je žádné cizí osobě a nezveřejňovat je na sítích bez nastavené ochrany soukromí.

Autor: Alice Dušková

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy