Člověk bude znovu na Měsíci a poprvé i na Marsu

Je tomu již přes půl století, co člověk poprvé stanul na povrchu Měsíce. Naposledy se tak stalo roku 1972, díky poslední misi Apollo s číslem 17. Americká společnost NASA však plánuje zanechat další lidské stopy v měsíčním prachu. Tentokrát nese mise jméno Artemis, čímž navazuje na tradici Apolla. Samotná cesta na Měsíc má být však pouhým náběhem na nový velký skok pro lidstvo – přistání na Marsu.

Všichni určitě známe slavná slova Neila Armstronga, která pronesl při první lidské návštěvě naší jediné přirozené družice. Psal se rok 1969 a Spojené státy americké tímto výkonem vyhrály vesmírný závod, ve kterém měli Sověti dlouho navrch. Na dlouhých padesát let se však na Měsíci nikdo neprošel. Namísto toho začalo lidstvo zkoumat daleký vesmír pomocí nejrůznějších teleskopů umístěných na oběžné dráze Země. Mezi nejznámější patří bezpochyby ten Hubbleův, který fungoval od devadesátých let minulého století. Příští rok ho nahradí nový vesmírný teleskop Jamese Webba, který bude snímat vesmír v infračerveném spektru. Lidé však z kosmu také úplně nezmizeli. Stále se totiž střídají posádky astronautů na Mezinárodní vesmírné stanici, která obíhá kolem Země již dvacet let.

Nová generace letů na Měsíc a pozdějších na Mars ponese jméno Artemis. Prozatím jsou mimo testovací lety naplánované tři hlavní. Artemis 1 bude „pouhým“ bezpilotním obletem Měsíce. Během letu Artemis 2 si astronauti vyzkouší pilotování lodi ve vesmíru. A nakonec při letu Artemis 3 by měla opět stanout lidská noha na samotném Měsíci. K tomu astronautům pomůže systém Gateway, tedy první mezinárodní stanice obíhající okolo Měsíce. Na ni posádku dopraví nový model lodi Orion a systém raket SLS (Space Launch System), který má být až o padesát procent výkonnější než rakety Saturn programu Apollo. Na rozdíl od původního programu je Artemis mezinárodní. Kromě NASA se na vývoji podílí také ESA (Evropská kosmická agentura) a vesmírné agentury dalších států jako Japonsko, Austrálie nebo Spojené arabské emiráty.  „Program Artemis bude nejrůznorodější mezinárodní koalicí pro průzkum vesmíru v historii. Cesta Artemis je na Měsíc a Mars. S těmito dohodami je však destinací víc než to, jedná se o mír a prosperitu,“ uvedl šéf NASA Jim Bridenstine.

logo Artemis

Projekt byl zahájen na přelomu roku 2017/2018 a nárokoval si opětovné přistání lidské posádky na povrchu Měsíce do deseti let. Z jara loňského roku však došlo ke změně, když americký prezident Donald Trump podepsal posun letu již na rok 2024, pro jeho případné druhé pracovní období v Oválné pracovně. Dnes už však víme, že v následujících letech bude prezidentem Spojených států Joe Biden. I když NASA vytrvale pracuje, je možné, že projekt nabere zpoždění kvůli letošním komplikacím spojeným s koronakrizí. Tak či onak, let s posádkou by se měl uskutečnit v blízké budoucnosti 20. let 21. století.

Jméno Artemis nenese náhodou. Program je pojmenován po řecké bohyni lovu a Měsíce, dvojčeti boha Apollóna. Anglickou verzi jména, tedy Apollo, použilo NASA k pojmenování prvního měsíčního programu na konci 60. a na počátku 70. let minulého století. Teprve Apollo 11 úspěšně přistálo se třemi astronauty na povrchu Měsíce. Na druhou stranu Artemis si klade za cíl dosáhnout tohoto úspěchu již se třetím letem.

Autor: Jan Myšák


Zmíněný Hubbleův dalekohled se bezpochyby nesmazatelně zapsal do historie vesmírného výzkumu. V letošním roce dokonce oslavil třicet let na oběžné dráze Země.


Na našem facebooku právě probíhá vánoční soutěž o pohádkové knížky. Zapojit se můžete až do 12. prosince.


Zdroj: nasa.gov, vtm.zive.cz

Foto: NASA, pixabay.com, wikipedia.org

Příspěvek vytvořen 10

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy