V Austrálii za svůj nákup zaplatíte jen tolik, kolik můžete. A funguje to!

V Austrálii, konkrétně v Melbourne, otevřeli nový supermarket. Není to ale jen tak ledajaký obchod. Do tohoto totiž přijdete, nakoupíte si, co potřebujete, a při odchodu zaplatíte jen takový obnos, jaký si můžete dovolit. A pokud zrovna nemáte čím zaplatit, zkrátka vůbec nemusíte.

Vždy čerstvá zelenina a ovoce. Zdroj: hatefree.cz

Za vznikem nápadu stojí tým z neziskové sítě restaurací Lentil As Anything. Důvod stavby a následného otevření supermarketu byl jednoduchý – plýtvání potravinami na jedné straně, chudoba a nedostatek financí velkých rodin na straně druhé. Je libo zelenina, ovoce, balené výrobky či pečivo? Základní potraviny jsou pro všechny k dispozici.

U východu je připravena krabička pro zanechání dobrovolného příspěvku z nákupu, z něhož se pak platí pronájmy prostoru nebo elektřina. „Říkáme lidem, že pokud chtějí, aby obchod vydržel, měli by také něčím přispět,” popisuje člen realizačního týmu Astrid Ryan.

Zboží se tématicky prodává i v kontejneru. Zdroj: hatefree.cz

Potraviny, které si v obchodě můžete zakoupit (nebo vzít), určitým způsobem nesplňují předepsané standardy, jako je datum spotřeby nebo velikost. Dobrovolníci obstarávající supermarket tak potraviny v podstatě zachrání, aby neskončily zbytečně v koši. Právě na těchto dobrovolnických srdcích je provoz prodejny založen a připojit se může kdokoli.

Nezisková síť chtěla v první řadě dopřát lidem přístup k čerstvé zelenině a ovoci. „Pokud jsou lidé ve finanční tísni, je to zřejmě to poslední, co si mohou dopřát,” říká Astrid Ryan.

I u nás v Česku se ale snažíme bojovat proti plýtvání jídla. Organizace Zachraň jídlo se snaží na tuto problematiku upozorňovat, například propojováním farmářů s potravinovými bankami, které jídlo uchovávají, a nemusí se tak vyhazovat. Možná nebude trvat dlouho, a v supermarketu, kde zaplatíme jen tolik, kolik uznáme sami za vhodné, budeme také s radostí nakupovat.

Autor: Radka Kmochová

zdroj: hatefree.cz