Stop jednorázovým obalům. Nakupujte ekologicky s Obalovou kalkulačkou

Možná se řadíte mezi ty, kteří si již dávno do obchodů nosí vlastní znovupoužitelné obaly a tašky. Stále však ale máte pocit, že nevidíte žádné výsledky vašeho snažení neplýtvat plasty. Nezisková organizace Bezobalu proto přišla s novou webovou aplikací, díky které můžete pravidelně zaznamenávat a sledovat, kolik igelitových sáčků a plastových obalů jste při každém nákupu ušetřili, a díky tomu tak třeba najít motivaci pokračovat v ekologických krocích i dále.

Nošením znovupoužitelných obalů pomůžete přírodě

Celá aplikace funguje na bázi výpočtu. „Zvážili jsme obaly výrobků z běžných obchodů a údaje propojili se seznamem produktů, které Bezobalu nabízí. Výsledná čísla o ušetřených obalech se pak vážou na objem prodaného zboží,“ vysvětluje autorka Obalové kalkulačky Jana Jarošová. Použití kalkulačky je velice jednoduché. Nejprve se zaregistrujete na stránce kalkulacka.bezobalu.org. Díky registraci a vytvoření profilu můžete ukládat vaše průběžné výsledky a sledovat celkovou ušetřenou sumu. Poté stačí už jen vybrat typ nákupu v bezobalovém obchodě nebo v běžném obchodě a zadat počet pytlíků, nádob a tašek, které jste nepoužili nebo nahradili vlastním obalem. Výsledkem je gramáž ušetřeného odpadu, který by jinak skončil na skládce nebo ve spalovně. Součástí aplikace je i odkaz na tipy na redukci odpadu, které se taktéž mohou stát vaší ekologickou rutinou. Své výsledky navíc můžete sdílet se svými blízkými na sociálních sítích a rozšířit tak povědomí o zbytečném plýtvání plasty.

Aplikaci vyvinul analytický tým neziskové organizace Bezobalu, která již několik let provozuje prodejny, ve kterých nabízí bezobalové produkty. Ty si můžete odnést domů ve svých vlastních nádobách a předejít tak vzniku zbytečného odpadu. Organizace pořádá i vlastní workshopy a konference, na kterých taktéž šíří osvětu zero wastingu.

75 gramů ušetřených plastů za tři nákupy

Rozhodla jsem se aplikaci sama vyzkoušet, a i když nejsem jako student moc velký nákupčí a v obchodě netrávím tolik času, sama jsem byla překvapena číslem, které se po týdnu sbírání informací zobrazilo. Za tři nákupy v obchodě jsem ušetřila přesně 75 gramů plastů díky tomu, že jsem si ovoce, pečivo a další věci odnesla ve vlastních obalech. Navíc mě opravdu bavilo zapisovat si a sledovat mé výsledky ušetřeného odpadu.

Autor: Aneta Luksová


Bezobalové obchody najdete již na mnoha místech v naší republice. V Olomouci je to například obchod Beze stopy, o kterém se více dočtete na našem webu


Zdroj: bezobalu.org

Foto: econea.cz, Aneta Luksová

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy