Pěstování plodin v regálech jako nový způsob zemědělství. Poblíž Kodaně vzniká největší vertikální farma v Evropě

Tzv. pěstování na výšku je poměrně nový způsob zemědělství, který před deseti lety začal komerčně v Japonsku a momentálně se šíří po celém světě. Vertikální interiérové farmy nepotřebují zeminu ani používání pesticidů, šetří místo i vodu a jejich cílem je přinést zemědělskou produkci do měst. Pomocí hydroponického roztoku místo půdy a LED zářivek náhradou za slunce tak dokáže farma vyprodukovat velké množství plodin. Jedna z takových farem momentálně vzniká poblíž Kodaně.

V jednotlivých regálech nad sebou se pěstuje převážně listová zelenina (především zelí, špenát nebo různé druhy salátů) či bylinky. Oproti tradičnímu zemědělství, které vyžaduje rozsáhlé horizontální plochy, tak patrové farmy mohou produkovat plodiny v blízkosti velkých měst i bez potřebného prostoru. Dánská firma Nordic Harvest staví momentálně největší vertikální farmu o ploše 700 metrů čtverečních nedaleko Kodaně. Její zakladatel Anders Riemann popisuje fungování farmy a srovnává ji s běžným zemědělstvím: „Neničíme životní prostředí a neprodukujeme žádný uhlík. Využíváme ze sta procent větrné mlýny, které jsou z hlediska produkce CO2 neutrální, a protože produkujeme vše ve vnitřních prostorách, nekontaminujeme vodní zdroje hnojivy.”

Výhodami vertikálního farmaření jsou úspora vody a možnost sklízet plodiny několikrát do roka. „Na stejné ploše můžete sklízet i patnáctkrát v porovnání s tradičním farmářem, který z jedné plochy sklidí úrodu jen dvakrát do roka,” vysvětluje Riemann. Pro mnohé země, které trpí nedostatkem orné půdy a zásobou vody, se může stát vertikální farmaření způsobem, jak se stát potravinově soběstační. „Oproti pěstování na poli ušetříte na vertikální farmě 80 až 90 procent vody. Navíc můžete využít jakékoli uzavřené prostory, klidně pod zemí,“ shrnul pro americký Forbes hlavní výhody vertikálního farmaření rostlinný fyziolog Paul Gauthier. Potenciál tak mají tyto farmy především ve východní a jižní Asii, kde je vysoká hustota zalidnění a málo orné půdy.

Firma Nordic Harvest má v plánu pro příští rok vyprodukovat až tisíc tun potravin, do dvou let chtějí svou nabídku rozšířit o další plodiny, jako jsou například rajčata. V budoucnu chtějí pěstovat i kořenovou zeleninu.

Do České republiky tento styl pěstování také dorazil. Vertikální farmu najdete v Břeclavi, kterou postavila firma Fosfa.

Autor: Šárka Mazurková


V Kodani kromě vertikální farmy vznikly také obyvatelné plovoucí ostrovy, které tvoří krásnou a originální ozdobu pro město, ale mimo to jsou i prospěšné pro životní prostředí.


Zdroj: novinky.cz, forbes.cz, zajimej.se

Foto: starty.cz, skygreens.com

Příspěvek vytvořen 46

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy