Aplikace se snaží zabránit šikaně, v Česku se s ní setkává každé druhé dítě

Šikana ve školách je bohužel velmi častým jevem, většina dětí se o ní však bojí mluvit, a rodiče proto mnohdy nemají ani tušení, čím si jejich potomek ve škole prochází. Z tohoto důvodu vyvinula nezisková organizace PROSTOR PRO z Hradce Králové první českou webovou aplikaci s názvem Nemá to na čele, která šikanu aktivně řeší. Má pomáhat nejen rodičům, ale i učitelům ve školách šikanu rozpoznat už při prvním podezření a včas se s tímto problémem vypořádat.

Téměř 40 % škol v České republice každoročně hlásí výskyt šikany, nemají ovšem dostatek proškolených učitelů, kteří by si s touto situací dokázali poradit. Web Nemá to na čele obsahuje jednoduchý test, který pomůže dospělým se v situaci rychle zorientovat, nabídne jim krok za krokem praktický postup řešení a v případě potřeby jim zpřístupní i databázi několika stovek odborníků z celé republiky. Díky této aplikaci tak budou rodiče vědět, jak mají svému dítěti rychle a účinně pomoci. Aplikace také cílí na zlepšení komunikace mezi jednotlivými stranami a navázání spolupráce se školou.

„Silná stránka našeho webu je v tom, že je postaven na zkušenostech a potřebách jak rodičů, tak učitelů, a proto jim dokáže jít naproti. Naším cílem je mimo jiné co nejvíce podpořit jejich vzájemnou spolupráci. Aby byli skutečnými partnery a vzájemně si při řešení pomáhali. Věříme, že se spuštěním projektu rodiče i učitelé skutečně pocítí, že na trable se šikanou už nejsou sami. Bezradnost a nejistota v tom, jak postupovat, jsou totiž nejčastější překážkou pro včasné řešení šikany,“ vysvětluje Marek Nagy, koordinátor projektu.

Webová stránka ale poskytuje podporu a pomoc i rodičům a učitelům, kteří se domnívají, že jejich dítě či žák ve třídě může být v roli agresora. Upozorňuje na to, že k řešení problému je třeba spolupráce celého kolektivu.

Na vytvoření webu se podílelo množství odborných pracovníků preventivních programů, kteří se řešení šikany věnují už mnoho let. Díky tomu aplikace nenabízí pouhé teoretické rady, ale především ověřené praktické postupy. Aby byla pomoc snadno dostupná pro všechny, kteří ji potřebují, je stránka nematonacele.cz úplně zdarma. Zároveň zde není třeba žádné registrace a díky tomu aplikace funguje zcela anonymně. V případě potřeby se však mohou uživatelé prostřednictvím jednoduchého formuláře obrátit přímo na pracovníky prevence v PROSTOR PRO či přímo oslovit jakékoliv pracoviště z nabízené databáze odborníků.

A proč vlastně název Nemá to na čele? „Kdyby děti měly na čele psané, co je trápí, bylo by o tolik lehčí jim pomoci. Na to se ale spolehnout nemůžeme. Naše aplikace má proto rodiče i učitele podpořit v tom, aby šikanu i přesto včas rozpoznali a dokázali správným řešením ochránit děti i sebe před nebezpečnou a traumatizující zkušeností,” uzavírá vedoucí preventivních programů v PROSTOR PRO Veronika Dolečková.

Autor: Nikol Látalová


Další užitečnou aplikací, tentokrát určenou pro děti, může být hra Internet Highway. Akčními souboji a hlavolamy je vzdělává ohledně bezpečnosti na internetu.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Zdroj: prostorpro.cz

Foto: humanium.org, darujme.cz, 211la.org

Příspěvek vytvořen 10

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy