Vánoční dům: Místo, kde Vánoce nikdy nekončí

Všichni jsme se smutkem přijali zprávu, že dlouho připravované vánoční trhy ve většině měst neproběhnou podle plánu. Stále jsou však místa, kde vás nevyhnutelně chytí sváteční nálada. Jedním z nich je Vánoční dům v Karlových Varech. Linou se jím napříč místnostmi tóny oblíbených vánočních skladeb, všude voní horká čokoláda a oči návštěvníků jen žasnou nad krásou nejrůznějších dekorací. A nejenže se tady můžete exponátů dotýkat, ozdoby, které vás nejvíce zaujmou, si můžete také rovnou koupit.

Vánoční dům se rozprostírá v budově zámku Doubí na okraji Karlových Varů a je návštěvníkům přístupný celoročně už od roku 2008. Jeho zábradlí lemují řady světýlek a větví, vstupní brána je letos celá z vánočních koulí a na venkovním nádvoří se do dálky tyčí stromek s dalšími koulemi a plyšovými medvídky, kteří ho symbolicky zdobí. Ani ti tam nejsou bezdůvodně. V interiéru totiž najdeme pět tematických zastávek: prodejní výstavu, muzeum medvídků, muzeum Vánoc, kouzelné městečko a kavárnu.

Prodejní výstava je největší a asi také nejnavštěvovanější částí Vánočního domu. V hlavní sezóně zde člověk musí počítat s nutností proplétat se davem, i tak však expozice stojí za to. Zabírá několik poměrně velkých místností. V té poslední dokonce pokračuje nahoru na ochoz, kde návštěvníci získají neopakovatelný pohled na nekonečné množství všemožných ozdob, které výstavu tvoří. Můžete zde načerpat inspiraci pro výzdobu vašeho domu či si rovnou nějaké dekorace odnést. Oblíbená jsou vánoční těžítka, visací andělíčci, girlandy nebo tradiční ozdoby na stromeček.

Neméně fascinující je muzeum medvídků. Většina medvídků bydlí ve sklepení zámečku, najdete je ale i u kouzelného městečka a na nádvořích. S počtem přes deset tisíc medvídků se Vánoční dům pyšní největší sbírkou na světě a vy ji můžete pomoct ještě rozšířit. Pokud vám doma leží nějaký medvídek, kterého byste rádi poslali dále, můžete ho darovat do zdejšího muzea. A možná ho v budoucnu uvidí i Johnny Depp, ten se zde při návštěvě v letošním srpnu vyfotografoval s medvídkem piráta. Fotografie je součástí medvídkové expozice u kouzelného městečka.

Kouzelné městečko se po právu nazývá kouzelné. Je pečlivě složeno z mnoha svítících domečků, kluzišť a kolotočů. Obsahuje dokonce i plně funkční železnici, po které jezdí lokomotiva. Celé se hýbe a bliká a návštěvníky přenáší v jejich myslích zpět do dětských let.

Pokud byste se chtěli poté dozvědět něco více o našich i zahraničních tradicích, neměli byste minout muzeum Vánoc. V bývalém vinném sklípku najdete staré ozdůbky, formičky na cukroví, betlémy i zimní oblečení z časů našich předků. Navíc se tu na několika cedulích dočtete, kde všude se Vánoce slaví, kdo nosí v různých zemích dětem vánoční dárky nebo jak vypadá v různých koutech světa sváteční večeře.

A až vše projdete, nezapomeňte se stavit v kavárničce na nějakou z místních specialit. Na výběr je z výborné horké čokolády, medvídkového čaje a mnoha druhů kávy. Vše v několika variacích podle vaší chuti. Najdete zde i domácí cukroví a zmrzlinu. Kavárna je jediná část Vánočního domu, kde budete při posezení potřebovat potvrzení o bezinfekčnosti. Můžete si ale zažádat o svůj oblíbený nápoj s sebou a vychutnat si ho ve venkovním posezení nebo na nádvoří. I to je nádherně vyzdobeno s mnoha zákoutími připravenými na fotografování. Můžete si sednout vedle pohyblivého soba nebo propůjčit svůj obličej jednomu ze sněhuláků.

Ať už svůj čas ve Vánočním domě strávíte jakkoliv, bude se jistě jednat o zážitek, na který budete dlouho vzpomínat. Není překvapením, že se sem spousta lidí každoročně vrací, a to včetně celebrit. Mezi pravidelné návštěvníky patří například Lucie Bílá nebo Jan Musil. Celý prosinec je otevřeno každý den od 10 do 20 hodin, tak se přijeďte i vy vánočně naladit do tohoto malebného zámečku v Karlových Varech.

Autor: Vendula Berčková


Pokud už výlet před Vánoci nestihnete, ale rádi byste se i tak naladili na vánoční vlnu, určitě si přečtěte naše dobrý tipy na vánoční písničky.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Foto: vanocnidum.cz

Příspěvek vytvořen 30

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy