Kikiriki Games dokazuje, že i nevidomí si mohou užít hraní her naplno

Nové české studio Kikiriki Games založené manželi Janou a Milošem Kuklovými přináší na herní trh zboží, kterého je stále nedostatek. Specializují se totiž na vývoj her pro zdravotně handicapované hráče, kteří jsou v této oblasti opomíjenou skupinou. V letošním roce představili svou první hru s názvem To the Dragon Cave, která je navržena speciálně pro nevidomé.

V dnešní době je na herním pultě nespočet her a mohlo by se zdát, že si vybere každý. Opak je však pravdou, jelikož všechny tyto hry sdílejí jeden společný rys – k jejich hraní je potřeba zrak. Lidé se zrakovým postižením jsou tím pádem ve výběru silně omezeni. Jana a Miloš Kuklovi proto založili studio Kikiriki Games a spolu s netradičním týmem vytvořili hru přizpůsobenou tak, aby k jejímu hraní nebylo potřeba vidět, co se děje na obrazovce.

„Nelíbilo se mi, že zatímco mně jako vidícímu hráči se nabízí nepřeberné množství videoher, nevidomí lidé jsou v naprosto odlišné situaci. Herních titulů, které by si mohli zahrát, je na trhu žalostný nedostatek. Naším přáním je, aby i lidé se zrakovým handicapem měli možnost se odreagovat a pobavit u mobilních her,“ popisuje pro server dotekománice.cz jeden ze zakladatelů bezbariérového herního studia Miloš Kukla.

První mobilní hra studia Kikiriki Games nese název To the Dragon Cave a splňuje přesně to, o co se vývojáři snažili, tedy o odstranění limitů v herním světě. Při hraní této fantasy střílečky zůstane obrazovka vašeho mobilu až na pár grafických prvků zcela černá. Orientovat se budete při boji s nepřátelskými bytostmi a během plnění úkolů pouze pomocí vlastního sluchu. Absence obrazu ovšem nečiní hru jakkoliv nezáživnou a skvělý příběh tak ocení nejen nevidomí hráči. Hlas hlavní vypravěčky Holubičky vás provede samotným příběhem odehrávajícím se v daleké Laudonii a dostupný bude i ve výukových místnostech, kde vás seznámí s ovládáním a systémem hry. Jak hra vypadá můžeš zjistit shlédnutím oficiálního traileru.

To, čím studio vystupuje z řady a stává se originálním, je mimo jiné i tvůrčí tým. Manželé chtěli, aby se na vývoji hry pro zrakově handicapované podílel někdo z jejich řad. Na tvorbě soundtracku a doprovodných zvukových efektů pracoval nevidomý zvukař a samotná Jana, která se potýká se stejným postižením, se zasloužila o napsání scénáře. Další nevidomí poté hru překládali do cizích jazyků. Miloš přispěl svými grafickými zkušenostmi a v květnu roku 2022 hra vyšla pro systémy Android a IOS v češtině, němčině a angličtině. O pár týdnů později byla jazyková škála rozšířena o španělštinu a polštinu.

Studio krátce poté získalo ocenění od Vodafone a dostalo se tak mezi pět podpořených projektů již 9. ročníku Laboratoře Nadace Vodafone. Vyhrálo také v soutěži Nápad roku ocenění Sociální startup 2022.

Vývojáři se rozhodli po úspěchu první hry neotálet a pracovat se začalo na další hře, The Brave Brain, spadající do kvízového žánru. Možnost přispět svými nápady má každý, a to tak, že vymyslí kvízové otázky. Ty pomocí formuláře odešle a studio některé z nich zakomponuje do hry. Pokud bys chtěl do projektu otisknout i kousek sebe a přispět tak k dobré věci, zde nalezneš zmiňovaný formulář. The Brave Brain má vyjít v roce 2023.

Hra To the Dragon Cave je ke stažení na App Store a Google Play za symbolický poplatek 150 korun českých. Pokud by ses chtěl dozvědět více, můžeš navštívit oficiální stránky studia.

Autor: Barbora Mlezivová


Další takovou hrou, která je přístupná nevidomým, je Šachová hra. Jedná se již o druhou audiohru studia PlayByEars. Tyto hry jsme vám představili v našem článku.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroj: kikirikigames.com, dotekomanie.cz, play.google.com, apple.com, laboratornadacevodafone.cz, youtube.com

Foto: laboratornadacevodafone.cz, instagram.com

Příspěvek vytvořen 18

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy