Projekt Femme Palette napomáhá ženám s kariérním i osobním rozvojem

I přestože žijeme ve 21. století, můžeme si všimnout, že na vedoucích pozicích jsou z velké části muži. Spousta žen nejen v České republice, ale i v zahraničí se potýká s nedostatkem sebedůvěry, a proto se kolikrát na místo vedoucího ani nepřihlásí, ať už ze strachu nebo kvůli nedostatku ambicí. To se ovšem snaží změnit český projekt Femme Palette, jenž pomocí mentoringu pomáhá ženám v jejich kariérním a osobním růstu.

Networkingová akce Women in Action

Komunitu Femme Palette založily Lucie Neumanová a Klára Holíková za účelem pomoci ženám v jejich kariéře a vytvoření si sítě kontaktů a přátel, kteří se navzájem motivují a podporují v kariérním růstu. Od založení v roce 2018 se do projektu zapojilo přes dva tisíce žen různých národností, oborů a zaměření. Z tohoto důvodu je celá komunita vedena v angličtině. „Jsme pyšné na to, že je naše komunita velmi diverzní,“ sděluje zakladatelka Lucie.

Femme Palette funguje na principu mentoringu, který je založený na budování vztahu mezi mentee a mentorem. Jde o velmi osobní přístup ke vzdělávání, kdy se obě strany navzájem učí něco nového. „Rolí mentorů není říkat svým mentees, co by přesně měly dělat, ale spíše jim naslouchat, snažit se porozumět jejich problému a pomoci jim se rozhodnout v dalších krocích,“ líčí fungování mentoringu Lucie Neumanová.

Mentor může pomoci identifikovat, jaké dovednosti by mentee měla ovládat, aby dosáhla další úrovně své kariéry, a nasměruje ji ke zdrojům, kde se tyto dovednosti naučí, a nasdílí nápomocné články, knihy, akce či podcasty.

Spolupráce mezi přihlášenými mentees a mentory, kteří byli vybráni na základě profesních cílů daného mentee, probíhá po dobu šesti měsíců. „Do programu se hlásí ženy, které například hledají nový směr v jejich kariéře, chtějí růst do manažerské pozice či se chtějí zlepšit v různých soft/hard skills. Naši mentoři jsou profesionálové, kteří si podobnými věcmi prošli a chtějí svoji zkušenost někomu předat. Ve Femme Palette věříme, že nejlépe se člověk naučí novým věcem přes osobní přístup od někoho, kdo má relevantní zkušenosti,“ popisuje Lucie.

Členky Femme Palette na networkingové akci

V České republice pracuje na vedoucích pozicích pouze 17 % žen. Podle Lucie Neumanové je důvodů hned několik. „Ženy často trpí tzv. Imposter Syndromem, a často si na vyšší pozice nevěří, i když na to mají. Do vedení se lidé také často nedostávají jen díky svým zkušenostem, ale často jsou lidé doporučováni ostatními z vedení. Ženy často za těmito ‚zavřenými dveřmi‘ nemají spojence, a tak se stává, že lidé, kteří jsou dosazeni do vedení, jsou podobní těm, kteří už tam jsou. A to jsou převážně muži,“ zdůvodňuje.

Kromě samotného mentoringu organizuje Femme Palette i networkingové akce, které jsou určeny pro každou ženu, jež se chce kariérně rozvíjet. Jelikož jsou v komunitě i členky ze zahraničí, jsou akce vedeny v angličtině. „Osobní akce organizujeme zatím v Praze a Brně na měsíční bázi, ale nyní přesouváme všechny akce do onlinu, takže se může připojit opravdu kdokoliv a odkudkoliv,“ uzavírá Neumanová.

Ženy, které se chtějí do komunity připojit, se můžou zaregistrovat přímo na stránkách Femme Palette.

Autor: Petra Čiklová

Při kariérn růstu by však ženy měly stále zůstávat nohama pevně na zemi a nepodkopávat je svým společnicícm. O tom píše naše redaktorka Kristýna ve svém myšlenkáři.

Foto: Tatiana Shalunova, Alexandra Siebenthal

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy