Projekt Seniorem s Radostí dokazuje, že pracovat a plnit si své sny se dá v každém věku

Je potřeba vrátit stáří úctu, kterou si zaslouží. Udržet mezigenerační dialog. Pomoci seniorům zůstat aktivní. Tyto a mnoho dalších cílů má český projekt Seniorem s Radostí, který se zasazuje o dlouhodobou a komplexní péči o seniory. Ti budou do budoucna tvořit stále větší podíl Čechů, a je proto potřeba pomoci jim udržet se v aktivním, zdravém a šťastném životě.

Členové společnosti Seniorem s Radostí

Svých cílů může projekt dosáhnout díky stovkám dobrovolníků z řad lékařů, psychologů, právníků a nadšenců, kteří vytvářejí zájmové programy nebo pomáhají přímo seniorům s problémy všedního dne. Čeští a slovenští senioři tak mohou díky projektu navštěvovat různé workshopy a přednášky představované často přímo lékaři a psychology. Mezi seniory jsou velmi oblíbené speciální programy, kde mohou procvičovat svoje tělo i mysl a docházet k pravidelnému psychologickému či výživovému poradentství.

„Na aktivizační programy docházelo kolem 10 000 seniorů, během jara jsme asi 20 000 seniorům rozvezli léky a roušky a využívali jsme všechny dostupné dobrovolnické databáze a skupiny na Facebooku, kde bylo v tu dobu kolem 12 000 dobrovolníků,“ přibližuje množství lidí zapojených do projektu jeho zakladatelka Jana Najbrtová.

Herecký pár, který si přivydělává profesionálním modelingem

Další nedílnou součástí celé společnosti je pracovní agentura. Ta hledá pro seniory spravedlivé pracovní příležitosti. Kvůli nedostatečné informovanosti jsou totiž často využíváni jako levné pracovní síly. Zapojení senioři se tak mohou postarat o domácnost, být konzultanty ve firmách, nebo se dokonce věnovat modelingu. Naši dědečkové a babičky se totiž pomalu stávají výraznou kupní silou a pro módní průmysl jsou tak neopomenutelnou složkou.

„V tuhle chvíli pracujeme výhradně na webové aplikaci pro seniory s názvem Superhero senior. Senioři tam najdou naše lékaře, psychology, dobrovolníky, ale třeba i cvičební a vzdělávací kurzy, audioknihy a seznamku,“ vysvětluje Najbrtová, jak se projekt dokázal přizpůsobit nepříznivým podmínkám. Bylo totiž potřeba nejen pomáhat, ale také chránit své klienty během současné epidemie.

Najbrtová, kterou kolegové považují za duši celého projektu, má jasno i v plánech do budoucna. „Mou dlouhodobou vizí je vybudování seniorských vesnic v prostorách chátrajících lázeňských měst. Aktivnější si tu mohou najít práci a chodit na procházky a cvičení. Ti méně aktivní mají zajištěnou péči a procedury. To je můj sen, který mám v plánu zrealizovat do 15 let.“ Být dnes seniorem s radostí je tedy stejně snadné, jako chodit s šedivými vlasy po přehlídkových molech.

Autor: Tereza Stará

Stírat mezigenerační propast můžete také prostřednictvím projektů Na kafe s babi či Na pivo s dědou. Více se dočtete v našem článku.

 Zdroj a foto: senioremsradosti.cz

Příspěvek vytvořen 57

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy