Zajdi na kafe s babi, pivo s dědou a buď cool

Adéla Sobotíková 20. 6. 2020

Projekt Kafe s babi vznikl proto, aby mladí lidé trávili více času se svými nebo i cizími prarodiči. Každá generace má co říct a můžeme se od sebe navzájem hodně naučit nebo se jen inspirovat. Generační propasti nemusí být velké, když si budeme více povídat a naslouchat. A navíc bude mít babička určitě nevšední zážitek, když ji vezmete do kavárny, kterou by sama nenavštívila. Zakladatelé projektu nezapomněli ani na mužskou populaci a kromě hashtagu #kafesbabi se myšlenka šíří na Instagramu i pod příspěvky s označením #pivosdědou.

Spoluzakladatelka projektu Anna Košlerová s babičkou na kávě

Sourozenci Klára a Kristián Kopřivíkovi přišli s nápadem trávit více času s prarodiči. Zjistili, že to dělá radost nejen babičce, ale že to obohacuje i je samotné. Nápad nadchnul Annu Košlerovou a Kláru Sofii Střihávkovou, a tak tahle čtveřice mladých lidí rozjela projekt Kafe s babi. Chtějí „pohipstřit“ prarodiče a „odhipstřit“ kavárny, jak sami uvádějí na svých stránkách. „Naši vrstevníci kvůli povinným rodinným sešlostem vnímají setkávání s prarodiči za prudu a peklo, my z toho chceme udělat cool záležitost,“ vysvětluje spoluzakladatelka projektu Košlerová.

Babička s dědečkem určitě zavedení tradice zajít jednou týdně třeba do kavárny na kávu, pivo nebo limonádu přijmou s nadšením. Myšlenkou se už nechalo inspirovat několik desítek lidí a další rychle přibývají. Pro puberťáky je čas strávený na rodinných oslavách a návštěvy prarodičů spíše povinnost a moc nadšení z toho nejsou. Čím starší ale jsme, tím víc nám dochází, jak je čas strávený s rodinou důležitý, hlavně s těmi nejstaršími. „S babičkou chodíme na víno, povídáme si a je to fajn. Babička navíc vždy přijde v podpatcích a šatech a moc jí to sluší. Když ji přijdu navštívit domů, tak na ní vždycky vidím, že má radost,“ popsala chvíle strávené s babičkou Gabriela Šefraná. Zároveň přiznala, že mají s babičkou moc hezký vztah a těmito návštěvami a společnými aktivitami ho chce udržovat.

Do projektu se zapojilo také několik podniků, které mají pro tyto návštěvníky speciální nabídku nebo slevu na útratu. V Praze je to například Cukrárna Myšák, Kasárna Karlín nebo Kulaťák. V Brně můžete zavítat do Jungle café, v Plzni do Moving Station a v Přerově do PeťKafé. Seznam zapojených podniků naleznete zde.

Tak pozvěte babičku s dědou někam, kde to máte rádi a užívejte si společně strávené chvíle. Můžete se navíc dozvědět něco, co vás už dlouho zajímá a oni znají odpověď, stačí se jen zeptat.

Zážitek vašich prarodičů můžete ještě prohloubit například tím, že je vezmete do Tiché kavárny, o které jsme psali na našem webu.

Zdroj: magazin.aktualne.cz, kafesbabi.cz, dvojka.rozhlas.cz
Foto: kafesbabi.cz, Instagram @anna.kosler