Nový animovaný seriál vzniká pro onkologicky nemocné děti

„Plešouni“ – tak se nazývá animovaný seriál, který má hravou formou přiblížit onkologicky nemocným dětem jejich průběh léčby. Projekt chce navíc dětským pacientům pomoct získat odvahu. Autorkou je umělkyně Eliška Podzimková, která si sama prošla zákeřnou nemocí. Její specifický styl dokreslování ilustrací do fotografií si získal pozornost i v zahraničí. Spolupracovala s kuchařem Jamiem Oliverem, americkým magazínem Vogue nebo s Tomášem Klusem na jeho album Recyklus.

Jedni z hlavních hrdinů seriálu jsou Toby a Ema

„Kdybych sama tím plešounem nebyla, tak si asi vůbec nedovolím někomu tvrdit, co pomůže a co ne,“ píše Eliška Podzimková na svém instagramovém profilu pod fotku, kde si v šestnácti letech procházela chemoterapií. Věří, že seriál, který vysvětlí novým pacientům a jejich rodinám průběh následujících měsíců, jim pomůže získat odvahu a sílu, aby podle autorčin slov „tu mrchu zvládli.“ Sama říká, že se všichni bojíme neznámého, a proto je důležité přiblížit dětem léčbu. „Pamatuji si, že na začátku léčby si se mnou sedla paní psycholožka ke stolu a nakreslila mi tělo, ve kterém běhají bílé krvinky a bojují. Bylo pro mě důležité alespoň trochu pochopit, co se děje, a vědět proč mi třeba vypadávají vlasy a proč nemůžu mezi lidi,“ vzpomíná Podzimková.

Autorka se nechala inspirovat francouzským seriálem Byl jednou jeden život, kde jsou bíle krvinky znázorněny jako policisté, kteří chrání organismus a červené krvinky v podobě červených postaviček zase přenášejí kyslík. V sedmiminutových dílech Plešounů se bude animace střídat i s hranými scénami, kde bude autorka mluvit s odborníky. Při složitějších částech na vysvětlení přijde na řadu animace. „Dobrý příklad je cétéčko, což pro dítě znamená, že musí asi 20 minut ležet bez hnutí ve strašidelném tunelu, který hučí a pípá. Děti se ho bojí, a právě animace je podle mě vhodná forma, jak jim vysvětlit, že ty divné zvuky souvisí s magnetickým polem a že musí být v klidu, aby se skenování povedlo,“ říká Podzimková.

Návrh červené krvinky

Seriál se představí v osmi dílech a bude zdarma distribuován ve všech onkologických odděleních v České republice. Kromě lékařů se v seriálu objeví i vyléčení pacienti. „V seriálu budou zahrnuty i rozhovory s bývalými pacienty, kteří si prošli rakovinou a mohou tak dodat odvahu a naději ostatním,“ vysvětluje Podzimková s tím, že pozitivní pohled a přístup může být zásadním faktorem při uzdravování. Seriál je sice určen především pacientům, bude však vysílán i mezi veřejnost. Lidé, kteří nemají představu, co nemoc obnáší a s čím se pacienti a jejich rodiny musí během léčby potýkat, se tak se vším díky seriálu mohou seznámit.

A proč právě název Plešouni? „Ztráta vlasů mi přijde symbolická, protože ji zpočátku řeší všichni onkologičtí pacienti, ale po chvíli zjistí, že v kontextu celé nemoci jde jen o marginální věc. Byla bych ráda, kdyby děti díky seriálu pochopily, že chemoterapie není zlá a že jim pomáhá, přestože pro ně kvůli vedlejším účinkům rozhodně není příjemná,“ sděluje Podzimková.

Autor: Šárka Mazurková

Zdroj: instagram (@plesouni), magazin.aktualne.cz, plesouni.com
Foto: picuki.com, magazin.aktualne.cz

Příspěvek vytvořen 46

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy