Hyperloop vyjíždí vstříc budoucnosti cestování, tentokrát s lidmi

Jan Myšák 21. 11. 2020

První jízdu s lidskou posádkou má za sebou americká společnost Virgin Hyperloop vyvíjející nový systém vysokorychlostní přepravy tzv. hyperloop, tedy kapslí vedenou podtlakovým potrubím. Tato nová technologie může přivézt revoluci v cestování, jelikož je rychlejší než nejmodernější vlaky a také zanechává menší ekologickou stoupu než provoz letadel. Nedávná jízda s lidmi však měla pouze testovací charakter, kdy kapsle dosáhla zlomku své teoretické maximální rychlosti.

Na dráze nedaleko od Las Vegas dlouhé 500 metrů dosáhla kapsle nejvyšší rychlosti 172 km/h a do cíle bezpečně dorazila za 15 sekund. První testovací jízdu si vyzkoušeli samotní zaměstnanci firmy Josh Giegel (technický ředitel) a ředitelka pro zážitky cestujících Sara Luchianová. Oba byli s cestou nadmíru spokojeni. „Bylo to klidnější, než jsme očekávali. Cesta byla hladká a tichá,“ uvedla Luchianová pro pořad Today stanice NBC. Finální verze produktu od společnosti Virgin Hyperloop by měla být schopná vyvinout rychlost přes 960 km/h a pojmout cca 30 lidí a náklad. To vše k roku 2030.

Tato moderní metoda dopravy by mimo jiné také pomohla snížit, nebo dokonce eliminovat emise letadel, která jsou využívána pro krátké přelety. Jednalo by se především o frekventovaná místa jako Washington D.C. – New York, Paříž–Amsterdam a podobně, kdy by se místo hodin jednalo o cesty v řádu desítek minut.

Systém hyperloop navrhl již v roce 2013 Elon Musk a spočívá ve vylepšení konceptu vysokorychlostního vlaku, kdy na rozdíl od své předchozí verze funguje v uzavřené trubici, ze které je odčerpáván vzduch. Ve vakuu bez aerodynamického odporu je tak teoreticky schopný dosáhnout rychlosti až 1 200 km/h, tedy dvojnásobné rychlosti nejmodernějších magnetických vlaků. Z Prahy do Brna by přeprava tímto futuristickým dopravním prostředkem zabrala asi čtvrt hodiny. První komerční hyperloop však pravděpodobně začne vznikat ve Spojených arabských emirátech.

Autor: Jan Myšák


Evoluce by mohla nastat také v letecké dopravě. Nizozemské aerolinky otestovaly letadlo ve tvaru písmene V.


Zdroj: CT24, novinky.cz, otechnice.cz

Foto: elonx.cz, wikipedia.org