Nepustila sednout bělochy. Teď má kromě omluvy i místo na kanadské bankovce

Viola Desmond se stala první osobou černé pleti, která bude zdobit kanadskou bankovku. Podnikatelka a kosmetička z Halifaxu v roce 1946 odmítla opustit místo určené bělošským divákům kina. Odvedli ji za to do vězení a uložili pokutu. Neuspěla sice ani s odvoláním u Nejvyššího soudu, stala se ale inspirací pro řadu dalších aktivistů. Banka Kanady odhalila podobu nové desetidolarové bankovky s portrétem aktivistky začátkem března, u příležitosti Mezinárodního dne žen.

Kanadský ministr financí Bill Morneau a guvernér kanadské centrální banky Stephen Poloz společně odhalili podobu nové bankovky v hodnotě deseti kanadských dolarů 8. března, na Mezinárodní den žen. Morneau vybral pro bankovku právě Violu Desmond poté, co vyhlásil otevřené výběrové řízení, ve kterém mohl každý nominovat některou z ikonických Kanaďanek. „V tento den před dvěma lety –na Mezinárodní den žen – jsem já a premiér Trudeau vyhlásili, že nastal čas, aby byla kanadská žena reprezentována na kanadské bankovce. Od té doby, z velké části díky její sestře Wandě, se víc a víc Kanaďanů dozvědělo o pozoruhodném osobním příběhu Violy Desmond, o odvaze a důstojnosti. Slouží jako inspirace všem Kanaďanům a působí jako silná připomínka toho, jak činy jedné osoby mohou pomoci spustit změnu napříč generacemi,” řekl ministr Morneau.

Bankovka s aktivistkou Violou Desmond. zdroj: hatefree.cz

Celý příběh Violy se datuje od listopadu 1946, když rozbouřila Kanadu svým aktem odporu. Tehdy dvaatřicetiletá podnikatelka a kosmetička z Halifaxu v Novém Skotsku chtěla zabít čas sledováním filmu, zatímco se jí opravovalo auto. Aniž by si byla vědoma toho, že se v místním kině očekávalo od černochů, že budou sedět na balkoně, požádala pokladní o lístek do hlavního, spodního patra kina. Ta jí ale dala lístek na balkón, což Desmond zjistila, až když podávala lístek uvaděči. Jelikož si myslela, že došlo k chybě, vrátila se k pokladní a požádala, aby jí lístek vyměnila. „Není mi dovoleno prodávat lístek dolů vašim lidem,” odmítla ji pokladní. Jakmile si Desmond uvědomila, že si nemůže sednout, kam chce kvůli rasy, vrátila se do kina a sedla si dolů. Desmond se odmítla zvednout, když ji o to uvaděč požádal, a nakonec ji z kina odvlekli a odvezli do vězení. Byla odsouzena za vyhýbání se poplatku – nezaplatila totiž plnou cenu za dražší lístek na hlavní patro, měla jen lístek na balkón. Rozdíl v ceně v porovnání s lístkem na balkon byl tehdy jeden cent.

Viola Desmond zemřela ve svých padesáti letech v New Yorku roku 1965. Pocty, které se Desmond dostávají za její prostý, avšak odvážný čin, ale nekončí u bankovky. V roce 2012 byla zobrazena v rámci Měsíce černé historie na kanadské známce. V Halifaxu po ní pojmenovali ulici i trajekt. Její portrét visí v Domě vlády, oficiálního sídla guvernéra provincie Nové Skotsko. Ale ze všeho nejdůležitější je, že v roce 2013 byla Viole Desmond in memoriam udělena oficiální omluva za její zatčení a odsouzení a byla zproštěna viny.

„Bankovka není unikátní jen v tom, že jako první zobrazuje osobu černé pleti. Jedná se také o první vertikálně orientovanou bankovkou, což umožní, aby fotografie Violy Desmond byla výraznější,” uvedla ve formálním prohlášení Banka Kanady. Viola Desmond se také stane první samostatně zobrazenou ženou na bankovce, která není členkou Britské královské rodiny. Nová bankovka má být uvedena do oběhu na konci roku 2018.

Autor: Lýdie Hájovská

Zdroj: hatefree.cz

Příspěvek vytvořen 76

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy