Tatra-úvodka

Expedice TKS2 míří do Afriky

Expedice Tatra kolem světa odstartovala v roce 1987. Její účastníci ve voze Tatra 815 navštívili všechny kontinenty světa a po třech letech se vrátili zpět do Česka. To bylo jiné, než když ho před revolucí opouštěli. Něco podobného by se dalo říct o reinkarnaci této expedice, nesoucí název Tatra kolem světa 2. Česko opustili účastníci expedice v únoru 2020, a nedlouho poté propukla pandemie. Měnící se podmínky ale dobrodruhy nezastavily a expedice se právě nyní chystá odstartovat další etapu v Africe.

Tatra kolem světa 2 je pokračováním první expedice, kterou inicioval Jiří Stöhr v roce 1987. I když cíl nové výpravy je stejný, tedy objet celý svět, její provedení se dost liší. Marek Havlíček (cestovatel motorista) a Petr Holeček (zkušený řidič Tatry) jsou ti, kteří za výpravou stojí a rozhodně se nepostavili před jednoduchý úkol.

Největší překážkou, alespoň pro začátek, byly finance. A možná právě proto je současná expedice svou formou odlišná od té původní. Okolo 10 % financí zajistil crowdfunding přes Hithit, dalších 60 % poskytli samotní členové a sponzoři, zbývajících 30 % ale přichází od dočasných účastníků expedice. To znamená, že se každý může expedice v různých fázích jejího průběhu zúčastnit, tedy pokud si to pochopitelně zaplatí.

logoO TKS2 bylo hodně slyšet, když v Praze startovala a potom když její členové skončili v íránské věznici po zakázaném filmování s dronem. Pak ale o expedici příliš slyšet nebylo. A je to vinou pandemie, která uzavřela hranice Íránu, kde se expediční tým i s vozidly nacházel. Tým se poté přesunul do Ruska, ale Tatra zvaná Trajda i doprovodné vozidlo Bludička uvázly v Íránu. Nakonec se podařilo je dostat do Ruska, ale jelikož většina států, přes které měla expedice pokračovat, také začala zavírat své hranice, duo Holeček–Havlíček muselo řešit, jak pokračovat dál. S realizačním týmem a dočasnými členy se nakonec rozhodli přesunout se do Afriky.

„Cestování je o hledání možných cest. Proto jsme i my zkoušeli najít varianty, které by nám umožnily pokračovat v naší cestě dál. V příštím roce budeme poznávat jeden z nejpestřejších a nejdobrodružnějších kontinentů planety, a to Afriku,“ popsal nový plán Marek Havlíček.

Dlouho se nevědělo, jak bude expedice pokračovat, ale zdá se, že s příchodem roku 2021 přichází také kompletně přepracovaný plán další etapy TKS2. Trajda bude Afriku brázdit o samotě, tedy bez doprovodného vozidla, a podle plánu uveřejněného na stránkách expedice by měla najet něco přes 35 tisíc kilometrů po východní a jižní Africe.

Konkrétní plán přibližuje Marek Havlíček: „Nový itinerář Tatry kolem světa 2 v roce 2021 povede z Džibuti do Somalilandu, poté do Etiopie, Keni, Ugandy, Tanzanie, Malawi a následně do Zambie, Zimbabwe, Jihoafrické republiky, Botswany, Namibie.“ Je však stále možné, že se plán změní v souladu s tím, jak se bude měnit prostupnost hranic jednotlivých zemí.

Pokud vás TKS2 zaujala natolik, že byste ji chtěli podpořit, navštivte stránky tatrakolemsveta2.cz.

Autor: Jakub Jílek


Čerstvě vystudovaná anestezioložka Markéta získala zkušenosti v oboru doslova napříč kontinenty. Rozhovor s blogující lékařkou čtěte zde.


Zdroj: tatrakolemsveta2.cz

Foto: tatrakolemsveta2.cz, auto.cz

Příspěvek vytvořen 44

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy