Aplikace NightWare pomáhá lidem s traumatizujícími nočními můrami

Poruch spánku je několik, jednou z nich je i upadání do nočních můr, které jedinci nedopřejí klidný a kvalitní spánek. Často noční můry souvisí s posttraumatickou stresovou poruchou a je těžké s nimi bojovat. Aplikace NightWare je zatím jediný zdravotnický prostředek, který může tyto potíže zmírnit nebo postupně úplně vyřešit. Aplikace je totiž propojena s hodinkami, které poznají, že má jejich majitel noční můru, a přivedou ho zpátky do klidného spánku.

Aplikace je napojena na Apple Watch, které pomocí vibrací dostanou nositele do klidného spánku

Aplikace je napojena na Apple Watch a aktivuje se jen na noc. Funguje to podobně jako fitness hodinky. Systém se obvykle za deset dní naučí spánkové vzorce jedince. Po tomto období systém sleduje srdeční frekvenci a pohybovost nositele. Hodnoty pomohou najít práh stresu každého individuálně. Když vyhodnotí možnou noční můru, začnou vibrovat a nositele ze zlého snu vytrhnou, aniž by se vzbudil. Aplikace se přizpůsobí každému. Pokud při vibracích dojde k probuzení nositele, příště budou vibrovat méně, aby ho neprobudily. Nasbíraná data se navíc ukládají a pomohou lékařům při dalších postupech v léčbě.

„NightWare byl založen a postaven na podporu veteránů a členů služby v aktivní službě, kteří se tak nesobecky vydali, aby zachovali naše svobody, a utrpěli emocionální, fyzické a duševní utrpení v důsledku nočních můr,“ řekla Grady Hannah, generální ředitelka NightWare. Platforma je určena pouze na lékařský předpis. Není to však jednoznačně účinný prostředek proti nočním můrám. Doporučuje se kombinovat s léky a příslušnou terapií. Je důležité tuto poruchu řešit, protože může trvat i několik let. „Rušivé a přetrvávající traumatické noční můry spojené s posttraumatickým stresem jsou výrazně nedostatečně hlášeny a nedostatečně léčeny a neexistují žádné trvale účinné možnosti léčby,“ uvedl generál americké armády Peter W. Chiarelli.

Syn aplikaci vyvinul hlavně pro svého otce, válečného veterána

Vojenské mise nejsou vůbec jednoduché pro psychiku člověka. Své o tom ví i Američan Patrick Skluzacek. Po návratu z roční mise v Iráku, kde velel konvoji, mu začaly noční můry, které mu zkomplikovaly život. Ve snech se mu zobrazovaly strašné vzpomínky z války. „Probouzel jsem se zalitý potem a mlátil jsem všude kolem sebe. Ty sny byly opravdu příšerné, neuvěřitelně živé a armádní lékaři na ně neměli žádný účinný lék. Bál jsem se znovu zavřít oči,“ popsal Skluzacek. Změnu chování zaznamenal i jeho syn Tyler, vůbec otce nepoznával. 

Jediné, co Skluzacekovi pomáhalo, byl alkohol, který kombinoval s prášky. Situaci rychle propadl a přišel o práci, manželku i domov. Po devíti letech přišlo vysvobození. Jeho syn Tyler na vysoké škole vyvinul právě aplikaci NightWare, která jeho otci pomohla. „Ta aplikace mi doslova změnila život. Všechny moje problémy postupně zmizely. Líp se mi spí, vrátila se mi chuť k jídlu a zase jsem přibral,“ přiblížil Skluzacek zlepšení stavu, dostal se i ze závislosti na alkoholu a prášcích. Jeho syn je rád, že mohl otci pomoct. 

Autor: Adéla Sobotíková


V dnešní době moderních technologií existují aplikace téměř na všechno. U nás v Česku funguje například aplikace, která vám pomůže na trhu nalézt potraviny od lokálních pěstitelů.


Zdroj: magazin.aktualne.cz, night-ware.com

Foto: NightWare, kbtx.com

Příspěvek vytvořen 50

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy