Second hand pro knihy? Přeci REKNIHY

Máš doma knihy, které sis přečetl, ale víš, že už se k nim nevrátíš a mohly by udělat někomu radost? Nebo si toužíš přečíst knihu, která ale v knihkupectví stojí majlant a tobě je líto dát za ni tolik peněz? Potom je pro tebe projekt Reknihy ideálním řešením. Jedná se o portál, kde lze prodat nebo koupit knihu za mnohem přijatelnější cenu než v běžných obchodech. Pro nákup knih není třeba žádná registrace, stačí si jen vybrat z velké škály titulů, zaplatit a vyzvednout. Na výběr je toho na webu opravdu spousta, od cizojazyčné literatury přes kuchařky až po dětské knížky, výjimkou nejsou ani tituly čerstvé, nedávno vydané. Naše redaktorka se s tvůrci projektu spojila, a vy si nyní můžete přečíst něco o tom, jak a proč Reknihy vznikly.

Webová stránka Reknih

Jaká je hlavní myšlenka projektu?

Věříme, že pokud už se kniha natiskne a nepřečte se na ebooku, jejím posláním je, aby ji někdo četl. Ale upřímně, vracíme se k již jednou přečteným knihám? Někdo ano, většina má ale jenom plnou knihovnu. Na knihy se práší a stránky žloutnou. Baví nás minimalismus, ochrana životního prostředí a sdílení radosti, to jsou jedny z hlavních myšlenek projektu. Jsme z generace mileniálů, které tyto trendy zajímají, a právě oni jsou tedy naší cílovou skupinou. Jedním z cílů projektu je dostat i ty nejnovější tituly ke studentům. Nejsme spokojení s tím, že tak málo mladých lidí čte a jako zakladatel projektu vím, jak moc mi knihy změnily život. Chtěl bych, aby to zažívalo více lidí, že někdo například začne s young adult literaturou a postupně se třeba začne zajímat o odbornou literaturu, jako tomu bylo u mě. Vzdělání je celoživotní a my si myslíme, že tu knihy rozhodně budou stále. Jsou útěkem od sociálních sítí a podle nás i učením se znovu umět koncentrovat.

Proč zrovna Reknihy? Jak vznikl celkový nápad a koncept předávání knih tímto způsobem?

Projekt postupně vznikal v mé hlavě několik let, věděl jsem, že chci dělat “něco” s knížkami, ale nakonec jsem si úplnou náhodou koupil dvě stejné knížky, akorát jednu v češtině a druhou v angličtině. Začal jsem ji nevědomky číst podruhé a něco mi tu nehrálo, sakryš to už jsem četl. Shodou okolností jsem v té době také poznal holčinu, se kterou jsem si nějaké knihy chtěl vyměnit, ale nedopadlo to a nějakou dobu mi asi deset knížek “strašilo” na stole. Tím, že aplikuji ve svém životě minimalismus, jsem se rozhodl vyhledat způsob, jak tyto knihy poslat dál. Jsou tu samozřejmě chaotické skupiny na facebooku, kde se bohužel často okrádá a lže o stavu knih, jsou tu antikvariáty, kontejnery, knihobudky… Vše má něco a prostě nám to nepřišlo dost jednoduché na to, jak rychlá dneska doba je a jak zrovna my Češi chceme všechno hned, teď a tady. Dáváme si tedy za prioritu naprostou jednoduchost a rychlost, a to se také našim čtenářům líbí.

Kdo stojí za projektem Reknihy?

Na projekt jsme aktuálně dva, autor myšlenky Tadeáš a Verča, která se starala do nedávné doby pouze o sociální sítě, teď ale kompletně zařizuje i všechny objednávky a nejspíše se k nám přidá ještě Kája, která s objednávkami bude vypomáhat. Kapacitně jsme v poslední době přestali stíhat, překvapil nás obrovský zájem. Od rozjezdu (dva měsíce zpět) se přes nás sdílelo nějakých 300 knížek a v jednom týdnu přišlo naráz dalších 200 knížek, museli jsme tedy všechen marketing pozastavit a pořádně se opřít do toho, abychom mohli knížky nejen dostat co nejdříve k dalším čtenářům, ale předělat systém, který při větším počtu knih přestal stíhat.

Máte v plánu projekt časem rozšířit, např. více míst k osobnímu předání knih?

Rozšíření o více “poboček” pro předávání knih je bohužel problém. Pro jednoduchost máme sklad na jednom místě, abychom také všechny objednávky mohli z jednoho místa rychle vyřizovat a neřešit zrovna, že nějaká kniha je na jiné pobočce a nejdříve ji k nám dostat s tím, že by pak i knihy musely být značně dražší kvůli dvojité dopravě. V blízké době tedy neplánujeme, díky Zásilkovně doručujeme většinou do druhého dne kamkoliv po ČR a SK s úžasnou cenou.

Kouzelné na tomto předávání knih je, že v takové knize, která putuje k budoucímu majiteli přes Reknihy, čtenář často najde poznámky k obsahu, podtržené pasáže, nebo jiné postřehy, které si původní vlastník do knihy poznačil. Je to jako byste byli s naprosto cizím člověkem určitým způsobem „na stejné vlně“. Výhoda je jak v nízké ceně, tak po ekologické stránce. A kdo knihy posílá dál, ten může mít dobrý pocit z toho, že mu doma neleží na polici, ale jsou i nadále užitečné.

Autor: Karolína Krhutová


Moc povedeným projektem, díky kterému dostavají věci druhou šanci je také obchod Charity Olomouc Dobrodruhá.


Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy