Co může vzniknout ze skládky užitečného? Třeba ekologický beton

Belgičtí vědci se snaží nacházet nové způsoby, jak recyklovat odpad. Na skládkách jej plánují dolovat a poté měnit v užitečné suroviny. Vzniknout tak může třeba kvalitnější ekologický beton, který si poradí s vysokou teplotou i s kyselým prostředím.

zdroj: pixabay.com

V Belgii leží pohřebiště odpadu hlavně na severu země, v celé Evropě se nachází na půl milionu skládek – a do budoucna se mohou stát zlatým dolem. „Z našeho pohledu jde samozřejmě o snahu přeměnit problém v příležitost,“ uvádí koordinátor Evropského konsorcia EURELCO Peter Tom Jones.

Recyklovatelný materiál bude možné po vykopání roztřídit, zahřát, a vyrobit tak mnohem užitečnější materiál. Prostřednictvím termovalorizace se suť za pomoci přísad a tepla změní například na beton, který je ovšem oproti tomu běžnému mnohem kvalitnější a podle vědců připomíná vychladlou lávu.

„Chemická struktura tohoto nového betonu je zcela jiná, proto je mnohem lepší třeba pro kanalizační trubky. Více odolá kyselému prostředí, sulfátům i slané vodě,“ vysvětluje doktorand Leuvenské univerzity Lukas Arnout.

Takový beton je navíc mnohem ekologičtější, tvrdí experti. Kromě tmavých granulí vzniká z odpadu i směs oxidu uhelnatého a vodíků, kterou by se v budoucnu mohlo topit nebo pohánět auta.

„Skládku dnes vnímáme jako úložiště materiálů a energie, které můžeme z odpadu získat. Říkáme tomu vylepšená těžba skládek,“ podotýká obchodní manažer společnosti Group Machiels Yves Tielemans.

Autor: Lýdie Hájovská

zdroj: ceskatelevize.cz