Dobrý tipy na cesty: Berlín, město parků

Jakub Jílek

První teplé dny jsou za námi a otevřely nám tak hlavní cestovatelskou sezónu. Neotálel jsem a vydal se do Berlína, který je hlavním městem Německa a s téměř čtyřmi miliony obyvatel tvoří také samostatný stát. Další Dobrý tipy na cesty budou tedy právě z tohoto města, které potvrzuje, že protiklady se přitahují.

Začneme asi dopravou, protože pokud se budete chtít do Berlína podívat, bude pro vás možná důležitou otázkou jak se tam dostat. Možností je spousta a všechny jsou jednoduché. Za pět hodin tam budete autobusem nebo autem, o hodinu méně to bude trvat vlakem. Nejrychlejší a nejlevnější cesta je však letecky. Hodina v letadle a jste tam. Z letiště, ať už z Schönefeldu (SXF) nebo Tegelu (TXL), to je sice do centra cca třicet minut, díky velmi kvalitnímu pokrytí hromadnou dopravou to pro vás ale bude jen bleskový přesun.

Centrum města je v Berlíně ovšem trošku problematický pojem. Historické centrum tak, jak jej známe ve většině evropských měst tady budete hledat marně. Za války byla velká část města v podstatě srovnána se zemí a Berlín tak nemá příliš mnoho historických budov. Milovníci památek tu tedy svůj harmonogram budou plnit obtížněji. I tak je tu ale co objevovat.

Mezi nejznámější památky jistě patří Brandenburger TorReichstag. Slavná brána, která byla kdysi součástí Berlínské zdi a na dosah od ní ležící sídlo německé vlády. Pokud přijedete vlakem a vystoupíte na hlavním nádraží, tak budete mít tyto památky jen pár minut chůze daleko. Pokud si vystojíte frontu přes bezpečnostní kontrolu, můžete vystoupat do skleněného dómu uvnitř Reichstagu a užít si pěkné výhledy na okolí. Od Braniborské brány na východ se rozkládá ulice Unter den Linden, slavná také svými obchody a restauracemi. Důležité ale také je, že vede na Muzejní ostrov. Zde se na ostrůvku na řece Spree nachází německá národní muzea doslova nabitá historickými artefakty. Jak to ale už u velkých muzeí bývá, jejich návštěva vám zabere klidně i víc jak čtyři hodiny, pokud je nechcete jen prolétnout. To platí i v Berlíně, proto pro vás mám recept, jak vidět to nejzajímavější a zárověň v muzeu nestrávit celý den.

Za delší návštěvu definitivně stojí Neues Museum, jehož expozice se věnuje zejména egyptské historii a historii oblasti Berlína ve středověku. Expozice plné originálních exponátů vás vtáhnou do víru historie a dozajista fascinují. Tomu všemu vévodí slavná busta krásné egyptské královny Nefertiti. Z Neues Museum pak jen přejdete do Pergamon Museum. Tamní expozice sice není zdaleka tak obsáhlá ale stojí zde Ištařina brána a brána milétské tržnice. Obě staré okolo dvou tisíc let. Aspoň jedno z muzeí určitě navštivte, když už v Berlíně budete.

Ze starověku se posuneme do období studené války a z muzejního ostrova kousek dál po řece Spree. Na jejím pobřeží se totiž ve východním Berlíně nachází kousek staré Berlínské zdi. Stavba, která měla kdysi za úkol dělit společnost je dnes využívána k jejímu sjednocování. Zeď se proměnila na jakousi galerii street artu, a díla která na ní najdete jsou opravdu umělecké kousky. Ne nadarmo se tomuto místu říká East Side Gallery.

A nyní už z historie do současného Berlína. Hlavní město tak velkého státu logicky musí splňovat mnoho kritérií. Pobočky a zastoupení zde má nespočet nadnárodních společností a mísí se zde desítky kultur. Velké budovy se tyčí do výšek a tvoří betonový prales. Vlastně typický obrázek mnoha jiných měst kdekoliv v Evropě. Ne všude se vám ale stane, že stačí ujít sto metrů a ocitnete se v nefalšovaném lesoparku. Berlín je doopravdy protkán mnoha oázami, kde najdeme lesíky, jezírka a rozsáhlé palouky. Ty se přes období oběda stávají piknikovou zónou. Po pracovní době zase útočištěm lidí, kteří po cestě z práce opřeli své kolo o strom a prostě se jen natáhli na trávu. Souhra městské zástavby s parky, přes které často půjdete déle, než by vám trvalo přejít kdejaké české město, funguje dokonale.

Jeden příklad za všechny, park Großer Tiergarten. Největší lesopark v Berlíně, lemují jej sice rušné ulice, ale zajdete za první stromořadí a pohltí vás ticho a cvrlikání ptáků. A po patnácti minutách začnete zapomínat, že jste vlastně v srdci velkoměsta. Na západním okraji parku je slavná Berlínská ZOO, kde najdete všemožná zvířata ze všech koutů světa, otevřenou voliéru a pozorovat můžete dokonce i pandy. Díky své lokaci hned u nádraží můžete ze ZOO vyrazit přímo na letiště. Je to tak ideální místo pro rozloučení s Berlínem v přírodním stylu.

Berlín je město skrývající mnoho tajemství, skrytých klubů, restaurací a nevšedních budov, je vždy jen na vás, kterým směrem se vydáte. Nebojte se v Berlíně toulat, experimentovat a zkoušet nové věci. Město může nabídnout velmi mnoho, stačí se mu jen poddat.

Dobrých tipů na cestování není nikdy dost! Co tahle se přesunout do slunného Španělska a objevit krásy Barcelony a Málagy