Dobrý tipy na cesty: Kosovo, trochu jiná Evropa

Přemýšlíte, kam vyrazit na dovolenou, a moře vás již omrzelo? Trávíte rádi léto v horách, ale chtěli byste přeci jen zažít něco nového? Chcete zůstat v Evropě, ale současně poznat jinou kulturu? V tom případě dejte šanci malému vnitrozemskému státu na Balkánském poloostrově. Vyrazte do Kosova!

Údolí po cestě na Kalabak. Ticho v kosovských horách jen občas naruší bekot ovcí
Údolí po cestě na Kalabak. Ticho v kosovských horách jen občas naruší bekot ovcí.

Kosovo sousedí s Černou Horou, Severní Makedonií, Albánií a Srbskem. Právě Srbsko si i po prohrané válce stále nárokuje Kosovo, které dříve bylo jednou ze srbských provincií. Kosovo vyhlásilo samostatnost v roce 2008 a v té době jej za samostatný stát uznala také většina států OSN. Válka a válečné zločiny páchané oběma stranami konfliktu zanechaly na tváři Kosova jizvy které se ještě stále hojí. Mnoha lidem se ještě dnes při zmínění tohoto státu jako první na mysli objeví únosy, černý trh s orgány a obecně kriminalita. Tohle však již dávno není realitou, Kosovo se za posledních dvacet let rychlým tempem vzpamatovává ze své temné minulosti a nyní již je vhodnou turistickou destinací.

Co ale v Kosovu vidět a proč tam vůbec jet?

Kosovo je obklopené horami, těmi nejvyššími jsou hory v pohoří Prokletije. Příroda je tak určitě na prvním místě, co se kosovských zajímavostí týče. Nejvyšším vrcholem je Đeravica, která je s výškou 2 656 m. n. m. druhou nejvyšší horou celého pohoří. Po cestě nahoru budete procházet kolem několika ledovcových jezer. To největší má 240 metrů na délku, a pokud jste trochu otužilí, neváhejte si do něj skočit. Koupel v průzračné horské vodě s výhledem na vrchol je nezapomenutelným zážitkem.

Výstup na horu není ani tolik náročný, avšak k začátku horské stezky vede neupravená cesta, kterou jiným než terénním autem nezdoláte. Jednoduše však stačí kontaktovat nějakou turistickou agenturu, která vám dopravu zajistí, občas i s průvodcem. Nejspolehlivější společností je Balkan Natural Adventure, profesionálové s velkými zkušenostmi, kteří vám pomůžou naplánovat výlet snad na jakoukoliv kosovskou horu. Nabízejí ovšem mnohem víc zážitků spojených s přírodou.

Dalším horským vrcholem je například Bistra, nachází se v pohoří Šar na jihu země. Počasí je zde však velmi proměnlivé a musíte tak být připraveni na všemožné podmínky. Cesta na vrchol je poměrně dobře značená, tedy na kosovské poměry. Se systémem českých turistických značek to asi nelze srovnávat, ale s trochou pozornosti se nemusíte bát, že se ztratíte. Svahy jsou protkány stezkami vydupanými od ovcí, které se pasou na loukách v okolí, proto je potřeba pořádně sledovat značky a neodbočit omylem na některou z ovčích stezek.

Pro outdoor nadšence je tu pak Kalabak (2 164 m. n. m.), z kosovské strany na něj nevede žádná stezka, a tak budete naopak rádi za ovčí stezky, které vám s částí výstupu na vrchol pomůžou.

Přírodou to v Kosovu nekončí

Pokud už budete v horách, určitě navštivte i města pod nimi. Nejzajímavějším podhorským městem je nejspíš Peja – čtvrté největší město v zemi, na jeho okraji najdete Pécský klášter. Slouží srbské pravoslavné církvi již od třináctého století a je také zařazen na seznam památek UNESCO. I centrum města je zajímavé, zejména trhy, na kterých místní prodávají domácí uzeniny, sýry a různé řemeslné výrobky.

Do hor možná budete startovat také z města Prizren, jehož kořeny se datují čtyři tisíce let zpátky, až do doby bronzové. Jediným pozůstatkem tehdejšího osídlení je zbytek Prizrenské pevnosti. Na tu se vyplatí vystoupit nejen kvůli historii ale hlavně kvůli výhledu na celé město, pevnost totiž stojí na kopci. Ve městě je citelný vliv albánské kultury a je to tak jedinečné místo na vyzkoušení kosovsko-albánských specialit.

I samotné hlavní město Priština stojí za návštěvu. I jeden den vám bude stačit na zhlédnutí těch nejzajímavějších míst. Pokud však chcete zažít večerní atmosféru města, kdy místní usedají do kaváren a barů, zůstaňte určitě přes noc. Mezi nejzajímavější budovy ve městě patří katedrála svaté Matky Terezy a Národní kosovská knihovna, která se pyšní 99 dómy a je celá obalená v železné síti.

Obecně lze o Kosovu říct, že je to pro turisty bezpečná země. Míra zločinu je srovnatelná s Českem a není se tak vlastně příliš čeho obávat. Kosované jsou milí a turisty vidí velmi rádi. Pokud jste v jakýchkoliv nesnázích, stačí se zeptat někoho místního a je téměř jisté, že vám pomůže. Anglicky tu mluví spíše mladší generace, ta starší ale umí velmi často německy díky početné diaspoře v německý mluvících zemích. Platí se zde eurem a určitě se hodí si s sebou vzít spíš více hotovosti. Na platbu kartou zde ještě nepřešlo mnoho restaurací, hotelů a menších obchodů. Nečekejte od Kosova luxusní hotelové resorty, nádherné historické památky ani moderní civilizaci. Je to země nádherné nedotčené přírody, kuchyně plné chutí a lidí s otevřenou náručí.

Autor: Jakub Jílek


Ideání místem pro víkendovou či kratší dovolenou je také San Marino, do které se nezapomněl podívat ani Kuba. Tipy na to nejlepší, co můžete v tomto malém státečku vidět, najdete v jeho článku.


Foto: Jakub Jílek