Ukrajina nám není lhostejná aneb jak pomáhají české firmy

Míra solidarity a vzájemné pomoci napříč společností se nejsilněji odkrývá ve chvílích nejtěžších, poslední měsíce jsou toho zářným příkladem. A právě proto vám dnes představujeme pět firem a podnikatelů působících v České republice, kteří se rozhodli podpořit válkou zničenou Ukrajinu. Ivo Lukačovič, PPF, Škoda Auto, Česká spořitelna a Pale Fire Capital svým jednáním ukázali, že jim není lhostejné, co se kolem nás děje. Nejde ale pouze o firmy, jež ukázaly svoji štědrost. Dohromady Češi vybrali na pomoc Ukrajině již více než 3,4 miliardy korun.
Na sociálních sítích se během února spustila aukce o to, kdo podpoří Ukrajinu vyšší částkou. Do výzvy Aukce pomoci se zapojili přední čeští podnikatelé, například Martin Ladyr, Jan Bárta či zakladatelé projektu SatoshiLabs. Celou událost odstartoval Ivo Lukačovič následujícím tweetem: „Přihazuje se po jednom milionu. Kamarádi miliardáři, potkáváme se na letištích, létáme letadly, nenechte se zahanbit.“

Ivo Lukačovič vyjádřil svoji podporu již na samém začátku válečného konfliktu. Majitel internetového portálu Seznam.cz nejdříve podpořil neziskovou organizaci SOS Ukrajina Člověka v tísni částkou 23 milionů korun. Po zveřejnění záběrů z ukrajinského města Buča se rozhodl darovat dalších sto milionů. „Záběry masakru v Buče z hlavy už asi nikdy nedostanu,“ uvedl Lukačovič a částku sto milionů vyčlenila také jeho společnost Seznam.cz.

Česká automobilka na Ukrajinu také nezapomněla. Od začátku konfliktu firma poskytla více než 20 milionů korun. Ukrajinu se rozhodli podpořit také jednotliví zaměstnanci, kteří ve své sbírce vybrali 3,6 milionu korun. Škoda Auto pomáhá také válečným uprchlíkům v Česku. V Mladé Boleslavi společnost podpořila výukové centrum, ve kterém jsou k dispozici jazykové a integrační kurzy. V současné době program navštěvuje přibližně šest set zájemců.

Česká spořitelna věnovala na humanitární pomoc Ukrajině 15 milionů korun. Dana Petrová, ředitelka Nadace České spořitelny uvedla: „Spolu s okamžitou finanční pomocí Ukrajině jsme připraveni poskytnout další podporu rodinám, na které ukrajinská krize měla vážný dopad, a jimž můžeme pomoci přímo na území České republiky.“

Kromě finanční pomoci připravila Česká spořitelna projekt George for Ukraine. Za každou platbu provedenou touto speciální virtuální kartou pošle Česká spořitelna pět korun do sbírky SOS Ukrajina. Tento projekt potrvá do konce dubna. Spořitelna během března také zastavila veškeré své televizní reklamní kampaně, místo nich poskytla prostor pro kampaň na podporu Ukrajiny. Občané Ukrajiny mají mimo jiné možnost si v České spořitelně založit učet zdarma.

Nadace společnosti PPF už v únoru vyčlenila částku sto milionů korun na podporu vzdělávání a začlenění ukrajinských dětí do českého systému. V té době se jednalo o nejvyšší jednorázovou částku, kterou jakákoliv firma darovala. Celá společnost PPF také jasně vyjádřila svůj protiválečný postoj a ruskou invazi na Ukrajinu odsoudila.

Investiční společnost Pale Fire Capital, za níž stojí čtveřice českých byznysmenům, Jan Bárta, Dušan Šenkypl, David Holý a Petr Krajíček, se také rozhodla zapojit do twitterové výzvy Aukce pomoci. Na podporu Ukrajině věnovala více než 22 milionů korun.  Mimo jiné firma pomohla vybudovat 250 lůžek pro lidi prchající před válkou. Lůžka budou zájemcům k dispozici tak dlouho, jak bude potřeba. Svým krokem chce firma inspirovat i další české podnikatele.

Výše jmenované nejsou jediné firmy, které se rozhodly Ukrajinu podpořit, například společnost Rohlík.cz přislíbila materiální i potravinovou pomoc. Významnou pomoc poskytla také dopravní společnost RegioJet. Ta na Ukrajinu denně dováží nezbytné suroviny a zpáteční cestou přiváží válečné uprchlíky. Mezi další české podniky, které se zapojily patří například Alza.cz, Direct pojišťovna, Livesport nebo Zásilkovna.cz. Čeští podnikatelé tedy dali jasně najevo, že nezavírají oči před tím, co se děje. Veškerá pomoc by byla jen velmi těžko realizovatelná bez organizace Člověk v tísni. Ta v zemi působí od roku 2003 a v současné době pomáhá více než dvou set tisícům ukrajinským obyvatel.

Autor: Lucie Brožová


Pro snazší orientaci v novém prostředí vytvořili dobrovolníci pro lidi přicházející z Ukrajiny unikátní aplikaci. Umapa pomáhá snadno vyhledat důležitá místa a je dostupná i na webu.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Zdroj: twitter.com,cc.cz, ctk.cz, skoda-storyboard.com, csas.cz
Foto: ctk.cz, seznam.cz, ppf.eu, palefirecapital.com

Příspěvek vytvořen 36

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy