Svoboda 1945 nás přenese zpátky v čase

Válka skončila, ale mír nenastal, taková je charakteristika nové historické hry Svoboda 1945: Liberation. Ta nám pomáhá pochopit problematiku, která nastala hned po druhé světové válce. Hlavním tématem počítačové hry se stal poválečný odsun Němců. Projekt od Charles Games je připraven hlavně proto, aby pomohl mladší generaci lépe pochopit, co lidé tehdy prožívali, cítili a jakou měli motivaci dělat to, co dělali.

„Jedná se o jedno z klíčových období našich moderních dějin, které je nejen významné pro naši zemi, ale také z pohledu evropského poválečného vývoje,“ odpovídá Lukáš Kolek, ředitel studia Charles Games, na otázku, proč si vybrali toto období. Hra hráčům nabízí různé úhly pohledu na odsun Němců a znovuosidlování pohraničí.

Hlavním úkolem hráče nebo hráčky je rozhodnutí o dlouholetém sporu. Na první pohled jednoduchý případ však zasahuje až do konce druhé světové války a nástupu komunismu. V rámci vyšetřování hráči vyslýchají svědky a pamětníky událostí, prochází různá místa ve vesnici Svoboda a snaží se přijít sporu na kloub. Během pátrání najdou fotku svého dědy, který je do případu nějak zapletený. Jejich úkolem je dát dohromady jeho příběh.

V příbězích najdete propracované rozhovory, ve kterých záleží na každé volbě. Ve hře narazíte také například na Karpatsko-dukelskou operaci nebo Pražské povstání. „V jedné herní části se například snažíte rozvinout svůj statek, ale zároveň musíte čelit vzrůstajícímu tlaku komunistického režimu a nastupující kolektivizaci,“ komentuje Lukáš Kolek.

Silnou stránkou projektu je spolupráce vývojářů s historiky z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky. Historikové nejen opravovali nepřesnosti, jichž se dopustili vývojáři, ale příběh i sami vytvářeli. Hra proto stojí na základech několikaletého historického výzkumu.

Studio Charles Games vzniklo na Karlově Univerzitě. Od jeho založení má na kontě již několik her. Do historie zabrousili již po druhé. Předchůdcem Svobody 1945 se stal Attentat 1942, na který nová hra volně navazuje. „Nyní jsme chtěli ukázat, že konec druhé světové války nebyl jen o oslavách vítězství, ale že proběhla řada událostí, jako je odsun Němců z tehdejšího Československa, znovuosidlování pohraničí či nástup komunismu k moci, jejichž dopady zasahují do vývoje naší země dodnes,“ říká Lukáš Kolek.

Hlavním cílem projektu je seznámit mladou generaci s tímto obdobím a vyrovnat se s minulostí nejen rodinnou, ale i národní. „Pevně věřím, že naše hra může pomoci o těchto tématech otevřít diskuzi a že je také atraktivním formátem, který zprostředkuje silný zážitek z daného období našich dějin,“ připomíná ředitel Charles Games.

Aktuálně si hru můžete zahrát pouze na počítači. Během září bude zpřístupněna pro mobilní telefony a koncem roku ji můžete získat i na herních konzolích.

Hráči a hráčky si hru moc chválí a ohlasy jsou pozitivní u laiků i odborníků. Ještě před vydáním hra slavila úspěch a nejen v tuzemsku. „Hra například získala první cenu na brazilském BIG festivalu pro svůj společenský dopad,“ doplňuje Lukáš Kolek, „jsme rádi, že se nám lokální historii podařilo zprostředkovat tak, aby byla zajímavá a atraktivní pro publikum po celém světě.“

Autor: Tereza Bečvářová


Neuvěřitelně úspěšnou crowdfundingovou kampaň zažila další hra v české produkci. Bulánci 2.0 chystají spoustu novinek.


Zdroje: ct24.cz, ff.cuni.cz

Foto: svoboda1945.com

Příspěvek vytvořen 20

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy