Dobrý tipy na cesty: San Marino, Itálie trochu jinak

Máte volný víkend a chtěli byste během něj poznat celý stát? Je to možné. Vydejte se do nejstarší republiky světa, do městského státu San Marino.

Výhledy z Monte Titano

San Marino leží asi padesát kilometrů jihovýchodně od Boloně na hoře Monte Titano, která se tyčí nad pobřežím Středozemního moře. Svou nezávislost získal tento malinký stát v roce 301 a statut republiky drží už 420 let, tedy od roku 1600, kdy byla sepsána sanmarinská ústava. Historie ze San Marina jen sálá ale na své si přijdou i ti, kteří mají radši třeba odpočinek u moře, San Marino je asi jen půl hodiny cesty od pláží v Rimini.

Jak už bylo zmíněno, San Marino může být zastávkou na vašich cestách Itálií nebo klidně i destinace na víkend. Co je tedy v téhle městské republice k vidění a proč stojí za to se tam kouknout?

Předem je nutné poznamenat, že od San Marina nemůžete čekat naleštěné chodníky a vyšperkované domy, tak jak tomu je v jiných městských státech jako Monako nebo Lichtenštejnsko. Italský duch tady zůstává plně zachován. To ale není nic špatného a místní atmosféra se vám zalíbí. Za návštěvu stojí zejména historické centrum přímo na hoře Titano. Další městské okrsky pod horou, patřící také k San Marinu, příliš zajímavé nejsou, a tak jimi pravděpodobně jen projedete po cestě nahoru a zase zpátky.

Lákadlem číslo jedna jsou určitě tři sanmarinské věže Guaita, Cesta a Montale. První dvě jsou přístupné a výstup na ně vám za přívětivého počasí dopřeje nádherný výhled do širokého okolí. Cestu od jedné věže ke druhé po hřebenu hory zvládne skoro každý, je sice strmá, ale pěkně upravená a z velké části také ve stínu. Za vstupné dáte 10 Euro, a s touhle vstupenkou můžete nejen do dvou věží, ale také třeba do Státního muzea nebo do Palazzo Pubblico. To je oficiální sídlo sanmarinské vlády, které stojí na okraji skalnatého srázu, takže i samotná návštěva náměstí před palácem je určitě dobrý nápad. Mezi další historické budovy, které můžete navštívit každopádně patří Basilica di San Marino. Nejvýznamnější náboženská stavba v republice v sobě kromě působivého interiéru ukrývá také ostatky svatého Marinuse, zakladatele a patrona San Marina.

Návštěva těchto míst se dá vecpat i do jediného dne, a když vyrazíte objevovat ráno, zůstane vám dost času třeba na příjemnou italskou večeři na terase s výhledem na západ slunce. Jen ceny jsou asi dvojnásobné oproti normálu. Nebo se ubytujte v některém z hotelů, nespěchejte a toulejte se sanmarinskými uličkami nahoru a dolů. Například vás určitě nejednou zaskočí, že zatímco na jedné straně vejdete do přízemí nějaké budovy, na její druhé straně zjistíte, že jste ve skutečnosti ve čtvrtém patře. Ano, tak velké výškové rozdíly mezi ulicemi v San Marinu jsou.

Začal vás výlet do státu tří věží lákat a přemýšlíte, jak se tam dostanete? Nejrychlejší (a při štěstí na letenky i nejlevnější) způsob je letět do Boloně, a pak vlakem do Rimini. Od vlakového nádraží pak jede autobus až nahoru do San Marina. Při odletu z Vídně nebo Prahy tam můžete být už za asi čtyři hodiny.

Autor: Jakub Jílek