Technická univerzita v Liberci může slavit další úspěch. Umělec Richard Loskot, který vede ateliér na Fakultě umění a architektury se spojil s dalšími umělci, architekty a techniky a vznikl projekt „voda pro tebe“. Díky projektu se tak každý kolemjdoucí může napít vody přímo ze střechy Betlémské kaple.
Projekt vznikl pod vedením Richarda Loskota, který ho vymyslel na počest 650. výročí narození mistra Jana Husa. Skupina použila filtrační zařízení navržené Jakubem Hrůzou a využívá membrány z nanovlákna. Všechna užitková voda, která stéká ze střechy Betlémské kaple, tak má své využití a filtruje se na vodu pitnou a vyvěrá v pítku. Pítko je veřejné a stalo se součástí výstavy „Za pravdu“ věnované právě Husovi.
Hrůza unikátní nanomembránu ukázal světu již před třemi lety. Nanomembrána dokáže měnit dešťovou, ale i odpadní vodu na pitnou. Účinně odstraňuje nečistoty, bakterie a další nebezpečné látky. Tato filtrační metoda má podle odborníků výrazně přispět v otázce nedostatku pitné vody, se kterým se potýká značná část naší planety.
Proměněná voda, která získává nové využití, má připomenout Husův odkaz. „Pravdu nechápeme jako přesné a jediné správné tvrzení, ale jako rámec, na kterém jsme se dohodli v diskusi. Můžeme tak říct, že pravdu chápeme jako právo. Ta slova jsou si blízká. Právě mistr Jan Hus obhajoval nejen z kazatelny této kaple pravdu, že každý má právo rozumět Písmu svatému. A právo na vodu má podle mě také každý, i když ne každý k ní má přístup,“ řekl Richard Loskot.
Výstava „Za pravdu“ bude probíhat až do 10. října, a kromě veřejného pítka nabídne i koncerty, diskuze, výstavy a další doprovodný program.
Autor: Markéta Štefková
Foto: iDnes.cz