Člověk v tísni spustil helplinku Červené sluchátko, která pomáhá s dluhy

Koronavirová krize zasáhla životy všech v různých sférách. Pro ty, kteří se dostali do finanční tísně nebo dluhů je tady helplinka Červené sluchátko, kterou založil Člověk v tísni. Poradit si s takovými problémy není jednoduché, speciálně pokud je na to člověk sám. Červené sluchátko poskytne podporu a hlavně cenné a mnohdy uklidňující informace a rady. Klidně anonymně a bez odsouzení za to, jak se člověk do dané situace dostal.

Miroslav Hanuš se zapojil do kampaně, která má za cíl informovat o Červeném sluchátku co nejširší veřejnost

Zdravotní potíže, ztráta blízkého člověka, nezaměstnanost nebo špatně zvolená půjčka. Situací, kdy se člověk může dostat do finančních potíží je spousta. Důležité je problém zavčas řešit. Když si někdo neví rady, může využít Červeného sluchátka. A jak to funguje? Na webu Červeného sluchátka jsou tři možnosti, jak se s linkou propojit. Je zde možnost na linku přímo zavolat, poslat e-mail se svým problémem, případně si sjednat videohovor. Pro lidi, kteří neradi někam telefonují, natož cizím lidem, je zde možnost pomocí formuláře zanechat své číslo a Červené sluchátko zavolá samo.

Po prvním kroku a spojením se s Červeným sluchátkem vás pověřená osoba vyslechne a navrhne řešení. Pokud něčemu nerozumíte, vše vysvětlí. Jedním telefonátem to skončit nemusí. Červené sluchátko poskytne podporu při celém procesu řešení situace.

Součástí webu jsou nahrávky příběhů skutečných lidí, kteří se na Červené sluchátko obrátili, když potřebovali. Jejich příběhy namluvili herci Miroslav Hanuš a Sabina Remundová.

„Naše dluhová helplinka vznikla na podzim roku 2018. Během pandemie se stala účinným nástrojem pomoci zadluženým lidem. Loni na ni volalo přes 3 800 lidí, což je o sto procent více než v roce 2019. A zvýšená poptávka po tomto druhu pomoci pokračuje i letos, od začátku roku nám volalo přes 1 500 lidí,“ říká Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni. Letos na jaře se spustila kampaň, která má za cíl zvýšit povědomí o Červeném sluchátku. Zapojili se do ní známí influenceři jako Bé Hà (Style With Me), Pedro nebo Martha Issová.

Autor: Adéla Sobotíková


Pokud chcete zvýšit svoji finanční gramotnost a dozvědět se, jak s penězi  lépe hospodařit, přečtěte si naše tipy na vzdělávací weby, knihy či podcasty.


Zdroj: cervenesluchatko.cz, cesky.radio.cz, mediar.cz
Foto: clovekvtisni.cz, mediar.cz