Nizozemsko se bude pyšnit nejdelším evropským mostem pro cyklisty, chodce i netopýry

Aneta Luksová

Nizozemsko je známé díky svým říčním kanálům a také velmi rozšířené cyklistice. Průměrný nizozemský cyklista ujede ročně až tisíc kilometrů. Nejen nizozemské cyklisty však potěší informace, že  v zemi právě probíhá výstavba 800metrového mostu, který se po dokočení zařadí na první příčku nejdelších mostů v Evropě. Spojovat bude rekreační území Blauwestad s městem Winschoten na severovýchodě Nizozemska. Jeho konstrukce je dokonce navržena tak, aby brala ohled na netopýry nacházející se v nedaleké rezervaci. Dokončení stavby s rozpočtem 6,5 milionu eur plánují na konec roku 2020.

Vizualizace budoucího nejdelšího mostu v Evropě

Most bude mít konstrukci ze dřeva, které je dovezeno až z Gabonu ve Střední Africe. „Sloužit by měl přibližně 80 let a díky tomu, že dřevo není slisováno dohromady, ale má určitý druh odvětrávacího systému, by neměl ani hnít,“ sdělil pro britský deník The Guardian vedoucí projektu Reinder Lanting. Podle něj by nakonec stavba mohla dosáhnout délky až jeden kilometr. Celá konstrukce mostu povede přes jezero, dálnici, plavební kanál a přírodní rezervaci. Část přes kanál bude pohyblivá. „Modrý koberec“, jak je most již teď přezdíván, by měl o padesát metrů přerůst dosavadního rekordmana délky cyklomostů ve švédském Sölvesborgu.

Jedním z hlavních aspektů návrhu mostu, byla ohleduplnost k netopýrům, která je v oblasti výstavby velmi důležitou prioritou. Celý most proto bude natřen speciální zelenou barvou, a také bude vybaven solárními LED diodami, které pomohou bezpečně navést kolonie netopýrů z jezera Oldambtmeer do přírodní rezervace a naopak.

„Modrý koberec“ zdaleka není jediný obdivuhodný most, kterým se Nizozemsko může pyšnit. V Amsterdamu se například nachází zakřivený jednovláknový ocelový visutý most Nescio. Ve vesnici Gemert je zase malý most, který byl ve světě jako první vyroben pomocí 3D tiskařské technologie. Pozornost si také jistě zaslouží i Hovenring, kruhový most, který je prvním svého druhu na světě.

Přečtěte si také o dalším z nizozemských projektů, který probíhá v Utrechtu. Ve čtvrtém největším městě Nizozemska se staví nová městská čtvrť s omezeným provozem aut na podporu cyklistiky a celkové udržitelnosti města.

Zdroj: theguardian.com

Foto: velontour.info, youtube.com