Magnesia Litera 2021: úspěch sklidila městská policie i uprchlíci ze Severní Koreje

Již dvacátý ročník udělování literárních ocenění Magnesia Litera se tentokrát posunul o dva měsíce, a to nejen kvůli pandemii. Na půdě Nové scény Národního divadla se sešli spisovatelé, překladatelé, ale i zástupci českých nakladatelství. Diváci mohli sledovat přímý přenos na ČT Art. Slavnostním večerem provázelo – podobně jako v minulých letech – duo moderátorů Daniela Písařovicová a Jiří Havelka.

Literární ocenění Magnesia Litera se v Česku uděluje od roku 2002. Oceňují se jím nejen ty nejlepší kousky z oblasti prózy, poezie a publicistiky, ale také nejlepší nakladatelský počin či překlad. V letošním jubilejním ročníku se ceny udělovaly hned v jedenácti kategoriích. Kdo všechno se tedy ocitl na vavřínech?

Existence na okraji, život v garsonce a fantasy z Karlína

Ve své knize Tři kapitoly se básník Daniel Hradecký vtěluje do kůže Gustava, dělníka z továrny žijícího na severu Čech. Ten balancuje na hranici života a permanentní nejistoty. Jeho život se skládá z pití alkoholu a docházení do fabriky na noční směny. Tento cyklus tří povídek o existenciální krizi muže po čtyřicítce si odnesla ocenění v kategorii Palmknihy Litera za prózu.

Ztotožnění s hrdinou knihy, respektive lyrickým subjektem, naleznete i v kategorii Moleskin Litera za poezii, ve které zvítězila sbírka Pavla Novotného Zápisky z garsonky. Básník prostřednictvím lyricko-epických veršů líčí své zážitky ze života v garsonce a paneláku v osmdesátých letech.

Oceněná byla letos i kniha pro děti a mládež. Literu si, společně se svým synem, přišel na pódium převzít Bohdan Trojak za své dílo Safíroví ledňáčci a Glutaman. Poutavý fantasy příběh se odehrává na pražském Karlíně. Skupina dětí se snaží překazit plány šílenému vědci, který do obchodů dodává chemicky upravené potraviny, jež nevalně působí na společnost.

Zvířecí kuriozity, římská prostitutka a rozhovory se Severokorejci

Člověk je tvor zvídavý a rád se něčemu novému přiučí, něco nového se dozví. Cenu Litera za naučnou literaturu si odnesla kniha Desatero smyslů Jaroslava Petra. Autor v knize jednoduše a srozumitelně představuje ty nejzajímavější kuriozity a zajímavosti ze zvířecí říše. „Zvířata umějí to, co my, ale taky něco navíc,“ říká laureát Jaroslav Petr. „Co bychom jim mohli závidět? Tak třeba když nám vypadne signál GPS, tak jejich jim můžeme závidět orientační smysl, protože je dovede na druhou stranu zeměkoule a zase zpátky.“

Literu za knihu pro děti a mládež předávali Jiří Srstka, ředitel DILIA, a Jan Burian, ředitel Národního divadla

Kniha o římské prostitutce vyšla poprvé v 16. století. Dnes, v roce 2021, si na prknech Národního divadla přebírá cenu Litera za překladovou literaturu Jiří Holub. Text Španěla Francisca Delicada Portrét krásné Andalusanky dle slov jejího překladatele roste v posledních letech na oblibě. Nejtěžší údajně bylo najít vhodnou rovinu jazyka, která by přesně vystihla původní znění díla.

Nechybělo ani ocenění Litera za publicistiku. Svým způsobem odvážné dílo publikovala Nina Špitálníková. Svědectví o životě v KLDR je sérií rozhovorů s uprchlíky ze Severní Koreje, díky kterým se dostáváme ke svědectví o sexualitě, službě v armádě či hladovění. Jak sama autorka uvádí, nebylo možné zveřejnit všechny příběhy, jelikož se jedná o citlivá témata.

Poezie z Fra, městská policie a nováček na trhu

Tak trochu specifickou – a mnou vždy očekávanou – kategorií je Litera za nakladatelský čin. Tu letos získalo nakladatelství Fra za své dvě edice Česká poezie a Česká próza. V nich během posledních patnácti let vydali přes sedmdesát titulů zavedených i začínajících autorů.

Miroslav Komínek, Městská policie Přerov

Blogy se v posledních letech úspěšně probojovávají do literárního pole. Autorské příspěvky, ať už na vlastních stránkách, či na stránkách facebookových, se svého ocenění dočkají i v soutěži Magnesia Litera. A letos si sošku odnesl tak trochu netradiční blog – je jím facebooková stránka Městské policie Přerov.

Být začínající autorkou a chtít vydat svou debutovou knihu, to je nelehká cesta plná kamenů. Své o tom ví i letošní laureátka v kategorii Litera za debut roku Lenka Elbe. Její počin Uranova je směsicí fantasy, hororu, thrilleru, sci-fi, dystopie a romance. „Ivana Tomková (redaktorka nakladatelství Argo, pozn. red.) mi dnes řekla, že si nejdřív přečetla tu první stránku, zaujalo ji to a na další stránce jsem úplně zbořila její představu o tom rukopise,“ vypráví se smíchem letošní vítězka.

Shakespeare a největší úspěch u čtenářů

Mezi nejočekávanější dvě ocenění spadá Magnesia Litera Kniha roku a Kosmas cena čtenářů. První zmíněnou si letos odnášel Martin Hilský, proslulý překladatel Shakespearova díla. Ten ve své knize Shakespearova Anglie přináší vhled do alžbětinské doby a kniha je výsledkem autorova celoživotního zájmu a zapálení.

Posledním oceněním byla cena čtenářská. Tu si odnesl Václav Dvořák za svůj počin Já, Finis. Dobrodružná kniha pro děti a mládež vypráví příběh Petra. „Přesně v den svých osmých narozenin beze stopy zmizí a nikdo tomu nedokáže zabránit. Lidé ztratili veškerou naději, dokonce si už ani nekladou otázky kdo, kam, a hlavně proč chlapce unáší. Dvanáctiletý Petr však nezmizel. Možná za to mohou jeho extrémně citlivé oči chráněné silnými černými brýlemi, které mu umožňují vidět i ve tmě,“ líčí anotace k této knize.

To bylo letošní udělování cen Magnesia Litera. Večer plný literatury doprovodila hudba skupiny Zvíře jménem Podzim. Tak co, která z vítězných knih vás zaujala nejvíce?

Autor: Nikola Sedmáková


Přečíst si u nás můžete také recenzi naší redaktorky Šárky na knihu Dobrodruhům od herečky Terezy Ramby.


Foto: archiv ČT, iRozhlas.cz

Příspěvek vytvořen 23

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy