RECENZE: Své vzpomínky a lásku vtiskla Tereza Ramba do knihy Dobrodruhům

Šárka Mazurková 18. 4. 2021

Terezu Rambu znají mnozí jako herečku, už méně jako cestovatelku. A právě díky svým cestám, kterých jak má čtenář možnost zjistit, nebylo zrovna málo, vznikla její autorská prvotina. Cestopis Dobrodruhům nepopisuje pouze zážitky z cest, ale zaznamenává i důležité momenty autorčina života. Sledujeme tak nejen jednotlivá cestovatelská dobrodružství, ale i autorčin osobní rozvoj.

Autorka knihy, herečka Tereza Ramba

I přes pořekadlo: „Nesuď knihu podle obalu,“ to v tomto případě udělám. Kniha je totiž už na první pohled zajímavá. Na obalu jsou fotografie z Velké čínské zdi a Machu Picchu. Zároveň jsou kolem fotek rozmístěny názvy zemí a měst, které autorka navštívila a které jsou i jednotlivými kapitolami knihy. Celkový vzhled svazku je ještě doplněn o kresby, popisky a turistická razítka. Kniha má průhledný hřbet, a tak nám odkrývá vazbu i název Dobrodruhům. Menší nevýhodou je její hmotnost, což by ale měly vykompenzovat doplněné fotografie z cest a z domova, které obohacují jednotlivá místa a události a přináší tak kompletní zážitek z četby. Kniha je zároveň zdobená ilustracemi vytvořenými Sárou Voříškovou, autorčinou sestrou.

Tereza Ramba navštívila během dvou let celkem dvacet států, o kterých se rozepsala ve své knize. Ve výběru najdete různorodá místa, ať už se jedná o severní pól, Peru, Austrálii, Vietnam, či sousední Německo. Formou deníkových zápisků píše o svých cestovatelských zážitcích, které se vždy pojí k určitému místu. Nečekejte proto kompletní popis její cesty, s některými zeměmi si vystačí pouze na jedné straně. To mi vlastně na knize Dobrodruhům velmi vyhovovalo.

Kdo má raději mluvené slovo, Dobrodruhům sežene i jako audioknihu

Ramba totiž přesně ví, co chce k danému městu či státu říct. Píše jen to, co je pro ni důležité a co má spojeno s konkrétní destinací. Nejedná se však vždy o příhody z cest, u některých míst autorka popisuje své pocity a myšlenkové pochody, kdy přemýšlí o životě, přírodě, naší planetě, lásce či svobodě. Kniha se tak stává niternější a autorka nás nutí se nad určitými věcmi zamyslet. Jednotlivé navštívené destinace navíc doplňují kapitoly s názvem Láska, kde Ramba poodkrývá svůj soukromý život. Kapitoly lásky zahrnují nejen její rodinu, ale i svatbu nebo těhotenství.

„Odjíždí se kvůli návratům,“ zmiňuje ve své knize Tereza Ramba.

Ramba píše svým osobitým stylem, což knihu ozvláštňuje. Přestože využívá hovorovou češtinu, je kniha čtivá a poutavá. V knize je ukryto několik postav, ať už se jedná o autorčinu sestru, manžela, či jiné přátele, kteří se vám mohou podařit odhalit, avšak autorka je v knize během cest vždy oslovuje pouze jako parťáka. Proto se často stává, že nevíte, s kým konkrétní cesty podnikla. V knize nechybí ani humorné či trochu zoufalé situace, které k cestování zkrátka patří.

Kniha Dobrodruhům je velmi příjemnou oddychovou četbou. Díky příběhům a fotografiím můžete alespoň částečně cestovat po světě, i když jen z pohodlí svého domova. Po dočtení jsem dostala chuť ihned někam vycestovat a poznávat svět. Knihu doporučuji všem, kteří mají rádi dobrodružství a cestování, těm, co se chtějí něco nového dozvědět, poznat nová místa a zasmát se nad příhodami ze života.

Autor: Šárka Mazurková


Jste-li fanoušci cestování a rádi si o něm i něco přečtete, určitě si nenechte ujít cestovatelské deníčky našeho redaktora Jakuba. Ve svém posledním deníčku se rozepsal o vlastní cestě po Švédsku.


Foto: magazin.aktualne.cz, graspo.com, albatrosmedia.cz