V květnu startuje 11. ročník #doprácenakole

Chcete se dostat do formy? Zasoutěžit si? Snížit emise? Posílit v práci týmového ducha? Ještě stále se můžete zapojit do výzvy Do práce na kole, která probíhá od 1. do 31. května 2021. Že nemáte kolo? Nevadí. Stejně jako minulý rok se i letos výzva vztahuje také na túry, cesty na nákup či procházky se psem. Akce probíhá už jedenáctým rokem a těší se čím dál větší oblibě. Tak neprošvihněte registraci, poslední vlna končí 7. května.

Už přes rok jsme zavření doma. Je velmi snadné zabřednout do pohodlí home officu a nedostatek pohybu se pak projevuje jak na rovině fyzické, tak psychické. Naštěstí existují různé projekty a výzvy, které nás mohou motivovat k tomu, abychom se zvedli z pohodlí křesla a zkusili překonat sami sebe. Jednou z takových výzev je právě Do práce na kole. A o co že tedy přesně jde?

Za zdravější ovzduší, za zdravější já

Cílem projektu, který odstartoval před 11 lety pod záštitou spolku AutoMat, je nejen motivovat lidi k pohybu, ale i přispět ke snížení emisí a celkově zdravějšímu životnímu stylu. Analýzy tras, které si každý účastník zaznamenává, pak slouží jako podklad k rozšíření a zlepšení cyklistické infrastruktury. Svým zapojením do výzvy tak uděláte něco pro sebe a zároveň pomáháte budovat lepší (cyklo)svět. 

Do soutěže se můžete zapojit na několika úrovních. Jako firma – vytvoříte týmy maximálně po pěti lidech a společně pak makáte na co nejlepších výsledcích v kategoriích pravidelnosti a výkonu. Více o kategoriích si můžete přečíst zde. Průběžně lze také sledovat, jak si vedete nejen v rámci svojí firmy, ale i celorepublikově. Na svém profilu dále najdete kalkulačku, která vaše ujeté či ujité kilometry přepočítá na gramáž ušetřených emisí. Pokud nejste troškaři a chcete vzít výzvu opravdu ve velkém, můžete zapojit rovnou celé město a soutěžit tak o titul Cykloměsto roku. Počítejte ale s tím, že to bude vyžadovat jistou koordinaci a větší organizační zapojení. Více informací naleznete tady.

Tým mám, co teď?

Nejdříve je třeba se zaregistrovat na stránkách výzvy a zaplatit účastnický poplatek. Ten se odvíjí od data registrace – čím dřív se registrujete, tím levnější bude, momentální částka je 490 Kč. Poplatek zahrnuje nákrčník či tričko s originálním potiskem, za letošním designem stojí ilustrátorka, malířka a komiksová autorka Toy Box. Dále získáte všelijaké slevy, možnost výhry cykloservisu, komponentů na kolo či poukazu na zájezd a také se budete moci zúčastnit doprovodných akcí. Pokud se vám projekt líbí a chcete jej více podpořit, můžete zaplatit benefiční poplatek 590 Kč. Více o registraci, poplatcích a soutěžích najdete opět na webu.

Nu a pak už nezbývá než jezdit, jezdit, jezdit, chodit, běhat a cupitat. Své cesty a jízdy můžete v průběhu května zapisovat buď přímo na stránkách nebo je sdílet přes aplikace jako Strava, Cyclers a Na kole Prahou. Letošní novinkou by měla být i vlastní aplikace projektu. Pokud plánujete dovolenou anebo onemocníte, je možné to zaznačit v kalendáři na vašem profilu. Tyto dny se vám pak nebudou počítat do pravidelnosti, takže o své skóre nepřijdete.

Proč se zapojit?

Jak už bylo zmíněno výše, projekt Do práce na kole je víceúrovňový. Nejen, že uděláte něco pro sebe, ale zasloužíte se také o zdravější životní prostředí a jako třešničku na dortu utužíte vztahy se svými kolegy. Zeptala jsem se několika účastníků projektu, proč se do výzvy zapojují právě oni.

„Na projektu se mi líbí hlavně to, že můžu s kamarády z práce sdílet i něco jiného než ty pracovní povinnosti. Také si malinko zasoutěžím a mám důvod se hýbat,“ říká Petr U., který se projektu zapojuje druhým rokem.

Někteří účastníci jezdí sami, jiní to mají dokonce jako rodinnou aktivitu. Jitka a Honza N. se shodují na tom, že je projekt super. „Už druhý rok se nemusí jezdit jenom do práce, a dokonce se nemusí ani jezdit…když vás z kola bolí zadek, můžete i běhat nebo jen chodit. Na DPNK je super, že každý, kdo normálně jezdí na kole, je v květnu navíc ještě i za hrdinu. Myšlenka dobrá, triko dobrý, všechno dobrý.“
„A hlavně, když jezdí žena, nemůžu přece zaostávat a být za chudinku,“ směje se Honza.

Autor: Barbora Černošková


Pokud jde o bezpečné zaparkování kola či jiného sportovního vybavení, s inovativním nápadem přichází česká firma Pealock. Elektronický zámek má pohybový senzor a integrovaný alarm.


zdroj: dopracenakole.cz
fotky: dopracenakole.cz, pixabay

Příspěvek vytvořen 53

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy