Vyhynulý levhart se opět objevil na Tchaj-wanu

Šelma, kterou od roku 1983 nikdo nespatřil, byla v roce 2013 oficiálně vyhlášena za vyhynulou. Tak tomu bylo až do teď. Od června minulého roku totiž přicházejí hlášení z Tchaj-wanu o možném spatření tohoto zvířete.  Levhart obláčkový hlásí svůj velký návrat!

Levhart obláčkový tchajwanský (angl. Formosan clouded leopard; rodově Neofelis nebulosa brachyura), šelma vyskytující se pouze na Tchaj-wanu, je také druhý největší žijící masožravec v této oblasti. První záznamy o něm pocházejí z roku 1862, kdy jej cestovatel a biolog Robert Swinhoe zmínil ve svých poznámkách. Cestovatele zaujal levhart zejména kvůli překvapivé délce (nebo spíše krátkosti) ocasu. Ta je totiž poloviční, než je běžné u ostatních druhů levhartů.

Bohužel, zvíře bylo naposledy spatřeno v roce 1983. V roce 1989 byla ještě nalezena kůže mláděte, ale od té doby jako by se po něm slehla zem. Levhart byl pro svou nádhernou srst pravděpodobně loven až do úplného vyhynutí. V roce 2000 až 2004 se sice uskutečnila řada pokusů zachytit zvíře na jednu ze 13 tisíc nastražených kamer, ale marně. V roce 2013 byl Levhart obláčkový oficiálně prohlášen za vyhynulý druh.

V roce 2018 však přišla, nezávisle na sobě, dvě hlášení o tom, že tato šelma byla spatřena, jak se snaží ulovit kozy a leze po stromě. Vědci tvrdí, že není divu, že se levhart „ztratil z dohledu“ na tak dlouhou dobu. Je to zvíře velice plaché a kvůli ničení jeho přirozeného prostředí bylo pravděpodobně nuceno se přesunout do hor. Nyní, když se lesy, kde se dříve vyskytoval, staly rezervací, levhart se nejspíš bude snažit navrátit zpátky domů. Místní profesor Liu Chiung-hsi říká, že se mu několik lovců přiznalo, že se jim podařilo ulovit několik levhartů obláčkových v roce 1990, ale ze strachu nakonec jejich kožešiny spálili. Nově příchozím zprávám o spatření proto věří.

Nezbývá než držet palce a doufat, že příroda potvrdí fakt, že je silnější než lidská ruka a levhart obláčkový se po 30 letech zase vrátí domů.

Autor: Helena Večerková

Zdroj: wikipedia, new.mongabay.com
Foto: aboutanimals.com

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy